Započela američka ofenziva u Afganistanu
ZAPOČELA je prva američka ofenziva u Afganistanu od preuzimanja predsjedničke funkcije Baracka Obame. Naime, američka je vojska izjavila da je krenula u veliku ofenzivu protiv talibanskih boraca na jugu Afganistana uoči afganistanskih predsjedničkih izbora koji se trebaju održati 20. kolovoza.
U akciji koja je započela danas ujutro sudjeluje oko četiri tisuće američkih marinaca i 650 afganistanskih vojnika. Ofenziva je započela dolaskom NATO-vih zrakoplova i helikoptera, te teških oklopnih vozila. BBC prenosi da se planira se i izgradnja kampova za civile s područja pogođenih vojnim akcijama, kako bi se izbjegla bilo kakva stradanja tog djela stanovništva.
Amerikanci u svojim izjavama vrlo jasno naglašavaju brigu za civilno stanovništvo. Prema njima, razina njihovoga uspjeha ne mjeri se prema broju Talibana koji budu ubijeni, već prema broju civila koji budu spašeni.
Cilj ove vojne akcije je, prema izjavama američkih vojnih službenika, u roku od 36 sati izvršiti najvažnija vojna djelovanja, pazeći pritom da ne dođe do nikakvih sukoba s civilima, a nakon toga uspostaviti sigurnosne uvjete na širem afganistanskom području. Amerikanci već sad predviđaju da će im najveći problem predstavljati nepovjerenje koje afganistanski narod ima prema njima i njihovom boravku na teritoriju Afganistana. Nadaju se da će svojim djelovanjem uspjeti izvući Afganistan iz ruku Talibana i omogućiti nesmetane predsjedničke izbore.
U odnosu na brojke iz prosinca 2008. godine, broj američkih vojnika na području Afganistana se povećao sa 17 na 28 tisuća vojnika jer je predsjednik Obama premjestio velik broj jedinica iz područja Iraka u Afganistan. Istovremeno, Britancima se zamjera premalen broj raspoloživih vojnika za današnju akciju u južnom Afganistanu. Amerikanci ovom akcijom žele opovrći glasine da je njihova borba protiv Talibana odavno izgubljena i dokazati da će uspjeti donijeti mir u Afganistanu.
Z.J.
Foto: AFP