PRIJELOMNA VIJEST Pucao sačmaricom na večeri dopisnika iz Bijele kuće. Trump evakuiran
Transparent dječaka iz Novog Pazara postao je jedan od simbola navijačke večeri Nisam živio u to vrijeme, ali ne vidim problem u tome što bih navijao za Jugoslaviju. Ponekad su čak zanimljive one priče „što bi bilo da se Jugoslavija nije raspala”. Kako bi izgledala zajednička liga danas ili zajednička reprezentacija? I to nema veze s Jugoslavijom; svi koji nisu velika tržišta danas su uništeni. Današnji kapitalizam (drugačiji od onoga iz, npr., 1980-ih godina) srozao je sve male lige ili nacije. Nekada su za naslov prvaka Europe konkurirali prvaci Škotske, Portugala, Nizozemske, Belgije, Grčke ili Jugoslavije. Pa i Hrvatska bi mogla nekada konkurirati u takvom sustavu. Danas nisu i neće nikada više. Vrhnje je namijenjeno petoplasiranima u Engleskoj i Španjolskoj, a ne prvacima Češke ili Rumunjske. S te se strane Jugoslavija čini razumljivom pojavom za sve slične odnose; ona objašnjava zašto su uopće Južni Slaveni u 19. stoljeću razmišljali o tome da bi im koristila zajednička država i zašto su u 20. stoljeću to i ostvarili – zajedno su jači. Ali nema je, raspala se. Nije bilo ni dobro ni uspješno; dapače, bilo je krvavo i ostavilo je traume te neriješene statuse gotovo svima, a napose nama Hrvatima, jer nismo uspjeli okupiti sve Hrvate u Hrvatskoj kada se ona već raspala. Pa kad je već tako, ne pada mi na pamet navijati za neke BiH, Slovenije ili Srbije; to je još gluplje od Jugoslavije, koja je barem imala logičan smisao okrupnjivanja svih u jedno prije 100 godina. Sve je tu jasno: za BiH navijaju muslimani, za Srbiju Srbi pravoslavci, a za Hrvatsku Hrvati katolici.
Prikaži još vijesti
Prikaži još vijesti
Prikaži još vijesti