Velika šestorka raspravlja o iranskom nuklearnom programu
PREDSTAVNICI Velike Britanije, Njemačke, SAD-a, Francuske, Kine i Rusije danas će u njemačkom gradu Wiesbadenu raspravljati kako uvjeriti Irance da zaustave svoj nuklearni program.
Teheran tvrdi kako taj program razvija samo za civilnu uporabu, međutim "zapadnjaci" se boje da će oni iz njega razviti nuklearno oružje. Razgovori će se odvijati samo dan nakon što je Iran lansirao svoj prvi satelit proizveden u toj zemlji. U Teheranu tvrde da će se satelit koristiti za istraživanje i telekomunikacije.
Barack Obama pokreće direktne razgovore s Irancima
UN je već uveo sankcije Iranu zbog razvoja nuklearnog programa , no to nije natjeralo Teheran na odustajanja od daljnjeg razvoja. Očekuje se kako će SAD, zbog promjene predsjednika, danas u Njemačkoj predložiti neka nova rješenja u pristupu Iranu.
Barack Obama je najavio i kako će pokrenuti direktne razgovore s tom zemljom i to bez preduvjeta koje bi Iranci morali ispuniti. Washington očekuje da Iran u razgovorima pokaže i malo fleksibilnosti, jer se "ukopavanjem" u postojećim pozicijama neće ništa pokrenuti s mrtve točke. Hillary Clinton istaknula je kako Iran ima priliku postati produktivni član međunarodne zajednice.
I.Kri.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati