Ukinuta odluka o prekidu postupka protiv Glavaša
IZVANRASPRAVNO vijeće zagrebačkoga Županijskog suda objavilo je u ponedjeljak da je usvojilo žalbu tužiteljstva na puštanje iz pritvora i privremeni prekid istrage protiv Branimira Glavaša.
Jedan od Glavaševih odvjetnika Ante Madunić, rekao je da će istražni sudac zakazati ročište na koje će pozvati liječnike vještake, a prije toga će morati pribaviti medicinsku dokumentaciju iz bolnice u Osijeku gdje se Glavaš trenutno nalazi. Madunić drži da će to ročište biti još u ovom tjednu, pri kraju tjedna.
Krešimir Devčić, glasnogovornik zagrebačkoga Županijskog suda, ranije nije želio obrazložiti zašto je odluka vijeća objavljena tek danas, iako je ista donesena još u petak, 8. prosinca.
Rekao je tek kako se odgađanjem objave ne krši dvodnevni zakonski rok u kojemu je vijeće trebalo odlučiti o žalbi tužiteljstva koja se odnosi na puštanje iz pritvora i privremeni prekid istrage u slučaju "garaža".
Na Županijskom sudu u Osijeku pak u ponedjeljak je održano istražno ročište u slučaju "selotejp". Dvojica sudskih vještaka, ujedno i članovi konzilija koji prati zdravstveno stanje Branimira Glavaša, podnijeli su istražnom sucu Mariju Kovaču nalaz i mišljenje o Glavaševu zdravlju. Dr. Aleksandar Včev, član liječničkog konzilija, iznio je mišljenje da Glavaš za sada nije raspravno sposoban.
Odvjetnik Dražen Matijević vjeruje da će se postupiti prema zakonu, tj. da će sud prihvatiti mišljenje vještaka koje je imenovao i donijeti jedinu moguću odluku, onu o prekidu istrage protiv Glavaša u slučaju "selotejp".
Nakon što se pritvorenom saborskom zastupniku nakon 37 dana štrajka glađu zdravstveno stanje početkom prosinca znatno pogoršalo (počeo je stalno povraćati, imati jake bolove u mišićima i bubrezima, te je psihički klonuo), zagrebačka je istraga prviremeno prekinuta.
B.S.