Ugašena zvijezda
VIJEST o prestanku izlaženja "Feral Tribunea" će mnoga čitateljska srca ispuniti tugom, ali će im teško predstavljati neko posebno veliko iznenađenje. Ono što se ovih dana događa nekoć najboljem i najuglednijem tjednom listu u Hrvatskoj je samo završno poglavlje procesa koji je trajao već duže vrijeme, a najaktualnije porezno-sudsko-financijske nevolje su samo coup de grace za jednu od hrvatskih medijskih institucija.
S druge strane, razumljiv je šok i nevjerica dijela hrvatske javnosti suočene sa spoznajom da je uglađenom, "ispeglanom" i "europskom" Sanaderu uspjelo u onome što nije zadrtim nacionalističkim sirovinama iz Tuđmanovog doba, isto kao i njihovim jugoslavenskim komunističkim prethodnicima.
Sasvim je opravdano ukazivanje da je vlada po pitanju naplate poreznih davanja – koja su splitskom tjedniku došla glave – nekome majka, a nekome maćeha. Međutim, nestanak "Feral Tribunea" se nikako ne može pripisati isključivo tome, kao ni bojkotu oglašivača kojima nije bilo stalo do objektivnog i beskompromisnog izvora informacija.
Žalosna priča o nestanku "Feral Tribunea" ne bi bila potpuna kada se ne bi ukazalo na prozaičnu činjenicu da se splitski tjednik, najblaže rečeno, nije baš najbolje prilagodio novim vremenima. Svatko tko je redovno čitao taj tjednik, pogotovo nakon 2000. godine, nije mogao izbjeći usporedbe s mnogim drugim institucijama koje svoj položaj više duguju staroj slavi nego kontinuiranoj kvaliteti vlastitog rada.
Drugim riječima, "Feral Tribune" koji danas nestaje više nije onaj dragocjeni "Feral Tribune" koji je predstavljao svjetlo "normalnosti" u mraku devedesetih, odnosno koncentraciju vrhunskih novinarskih i književnih talenata. Dijelom je to posljedica prozaične činjenice da su ljudi koji su mu davali pečat otišli – što zbog smrti, što zbog nastojanja da kruh zarade u nekim drugim medijima. Kod onih koji su ostali mogao se zamijetiti umor, pa čak i nedostatak inspiracije, koji mnogi – čak i bez prevelike ironije – pripisuju tome što bivšeg predsjednika, koji je bio njihova najzahvalnija meta, više nema.
Nestanak "Feral Tribunea", s druge strane, neće predstavljati onakvu kataklizmu za Hrvatsku kakvu bi predstavljao da se bio dogodio prije nekoliko godina. Hrvatskoj javnosti, odnosno barem onom njenom dijelu kojeg ishod predsjedničkih izbora više zanima od ishoda "Big Brothera", na raspolaganju stoji mali milijun "Ferala" u obliku nezavisnih web-portala, blogova, Internet foruma i drugih modernih oblika komunikacije o kojima se u ona herojska vremena moglo samo sanjati,. Kirini i Sanaderi danas od "Jubitoa" imaju razloga strepiti daleko više nego što su Milošević i Tuđman svojevremeno imali razloga brinuti o legendarnim "Feralovim" naslovnicama.
Sve to, dakako, ne znači da nestanak "Feral Tribunea" nije razlog za žaljenje, odnosno da su razlozi za to žaljenje isključivo sentimentalne prirode. I ovakav splitski tjednik, koji je samo sjena svoje nekadašnje veličine, je dragocjen dio hrvatskog medijskog prostora i trebat će vremena da se ta praznina ispuni. Valja se nadati da će to biti u obliku, novog preporođenog "Feral Tribunea" koji je u skoro četvrt stoljeća postojanja već jednom prošao imao slično uskrsnuće.
Dragan Antulov