Trostruko samoubojstvo zatvorenika u Guantanamu
AMERIČKO Ministarstvo obrane je priopćilo kako su tri zatvorenika u logoru Guantanamo počinila samoubojstvo.
U Guantanamu se od 2002. godine smještaju osobe koje je u sklopu "rata protiv terorizma" zarobila američka vojska te ih osumnjičila za povezanost s "Al Qaedom".
U logoru se trenutno nalazi 460 zatvorenika, a mnogi od njih u posljednje vrijeme sudjeluju u raznim prosvjednim akcijama kao što su štrajk glađu i pokušaji fizičkih napada na stražare.
Guantanamo je izvor velike kontroverze zbog toga što pravni status zatvorenika nije reguliran, odnosno američka vojska ih odbija tretirati bilo kao ratne zarobljenike po Ženevskim konvencijama, dok im istovremeno odbija formalno optužiti za terorizam i suditi, na temelju čega bi stekli određena prava.
Osim toga, iz Guantanamoa su stizale vijesti o tome da se zatvorenici podvrgavaju fizičkoj, a pogotovo psihološkoj torturi koja je, između ostalog, uključivala tjeranje da nose žensku odjeću - što je za pobožne muslimane nepodnošljivo poniženje.
Prema navodima američkog Južnog zapovjedništva, danas su prilikom rutinske inspekcije u svojim ćelijama pronađena dva saudijska i jedan jemenski državljanin koji "nisu pokazivali" znakove života. Prvi nalazi istrage upućuju na samoubojstvo.
Ova tri smrtna slučaja su, inače, prvi u povijesti te kontroverzne institucije.
D.A.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati