Trla Jaca lan da joj prođe dan
Foto: Željko Hajdinjak / Cropix
EVO ŠTO je rekla Jadranka Kosor u sinoćnjem središnjem Dnevniku HTV-a: "Lamentira svaki dan o nečemu za što misli da bi bilo zgodno i pogodno da se pojavi u medijima i na našim televizijama. Pa će se, evo, pojaviti, a sutra će izmisliti nešto novo".
Nemojte brzati sa zaključkom. Nije Jadranka Kosor govorila o sebi, iako se te večeri u Dnevniku HTV-a pojavila u čak tri navrata, a da ni jednom nije rekla ništa pametno. Niti je učinila nešto epohalno. A sutra neće morati čak ni izmisliti ništa novo kako bi se pojavila u Dnevniku.
Koga pljuje Kosor?
Pa o kome je to onda govorila Kosor? Koga je ona tako lakonski ispljuvala da je to zaslužilo uvrštavanje u središnji Dnevnik? Pa, nikog strašnog, samo Hrvatsku narodnu stranku.
Njezin predsjednik Radimir Čačić, zajedno s Vesnom Pusić, drznuo se, naime, održati press konferenciju i na njoj se još više drznuo kritizirati aktualnu Vladu. A najviše se drznuo izazvati interes medija, javnosti i birača.
Koga mulja Kosor?
Vesna Pusić pozvala je Vladu da objavi na internetu pregovaračka stajališta Vlade, a Kosor je na to odgovorila kako to može saznati svaki građanin pozivom u Ministarstvo vanjskih poslova. Možda i može: ako se predstavi kao Jadranka Kosor. Za sve ostale građane to je naprosto neostvarivo.
Čačić je na presici "lamentirao" nešto o tome da je Račanova koalicijska Vlada autocestu gradila "četiri puta brže i dva puta jeftinije". Kosor tu činjenicu nije demantirala, a mogla je: upravo zbog tih autocesta Slaven Žužul je već treći puta završio u pritvoru.
Benzin deset kuna
Čačić je govorio i o tome da je ova Vlada "uspješna samo u neuspjehu" i da "čini sve kako ne bi učinila ništa", ali Kosorica nije osjetila potrebu ni na to odgovoriti. A mogla je: upravo toga dana benzin je preskočio psihološku granicu od deset kuna.
Umjesto toga, ona se ljudima pohvalila da "Vlada radi". Pa zajedno s dobrim dijelom te iste radišne Vlade otišla na polaganje vijenaca u Borovo Selo. I onda ih položila na krivo mjesto.
O tome, kao i o kritici preživjelog specijalca daje za to kriv "njezin koalicijski partner", također nije željela "lamentirati". A mogla je: Milorad Pupovac baš je ove nedjelje rekao da je u Hrvatskoj provedeno etničko čišćenje Srba.
Poruka uredništvu HTV-a
Bio je to samo mali isječak iz radnog dana predsjednice Vlade u zemlji koja još jedina u okruženju nije izašla iz recesije. Bio je to samo jedan primjer kako izgleda središnja informativna emisija javne televizije te iste zemlje. I dok ne treba uzmati srcu Kosoričine lamentacije o lamentacijama, ipak ne bi trebalo podcijeniti snagu njezine neizravne poruke upućene uredništvu HTV-a.
Ivan Jabuka i drugi urednici Dnevnika mogli bi ubuduće dvaput - a najbolje više puta - razmisliti zaslužuje li "lamentacija oporbe" uvrštavanje u središnji Dnevnik. Lamentacije premijerke, kao što se vidi, nisu sporne.
Ona u odnosu na oporbu ima jednu stratešku prednost: ne mora čak ni izmisliti ništa novo da bi se pojavila u medijima. Dovoljno je da sve bude po starom. I da sve odlazi kvragu.