Tedeschi zainteresiran za Podravku
Tekst: F.M.
Foto: Atlantic
VLASNIK Atlantic Grupe, Emil Tedeschi, napomenuo je da je njegova kompanija zainteresirana za ulazak u aferama izmučenu Podravku u sklopu širenja svog poslovanja.
"Atlantic grupa strateški je usmjerena na širenje poslovanja u gospodarskim područjima u kojima djeluje te sustavno prati i razvitak u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji kao važnim polugama poslovanja kompanije u Hrvatskoj i regiji", rekao je Tedeschi za Večernji list.
Atlanticu zanimljiva Podravka
U tom smislu Atlanticu je zanimljiva i Podravka, "kao kompanija, odnosno brendovi, tržišta i kanali distribucije koji se uklapaju u razvojnu strategiju našeg biznisa". Atlantic grupa je nedavno objavila rezultate za prva tri kvartala ove godine, u kojima je ostvarila 1,7 milijardi kuna prihoda, a unatoč krizi je uspjela povećati prihode i dobit.
Nakon izbijanja trenutne afere oko pokušaja ilegalnog preuzimanja Podravke novcem te kompanije, zahuktale su se rasprave o tome treba li država zadržati svoj udio ili bi bilo bolje da ga prepusti privatnim ulagačima.
Na primjeru Podravke pokazao se loš utjecaj države na poslovanje
Država, po mišljenju Tedeschog, nije nužno loš vlasnik, "no baš je Podravka primjer na kojemu se država stalnim političkim uplivima i stranačkim kadroviranjem na štetu razvoja poslovanja, ali i ostalih dioničara, pokazala lošim upravljačem". Država bi trebala izaći iz vlasničke strukture Podravke, "što bi jedino jamčilo izlazak politike iz kompanije te pomak na strateško promišljanje poslovanja i razvoja Podravke".
"Država je jedan od dioničara kompanije koji sustavno prisvaja neopravdano pravo na povlašten status u odnosu prema ostalim dioničarima. To se pokazalo lošim ne samo za ostale vlasnike nego prije svega za kompaniju", rekao je Tedeschi.
Izlazak politike preduvjet za profesionalno upravljanje
Prilikom izlaska politike iz Podravke stvorilo bi se okruženje u kojem bi nadzorna i upravljačke tijela te kompanije mogla funkcionirati "profesionalno i odgovorno, s naglaskom na razvitak poslovanja i investicije, što bi bila dobra vijest za kompaniju, a time i sve njezine dioničare, zaposlenike i lokalnu zajednicu", smatra Tedeschi.
Posebno glasan oko želje za izlaskom politike iz koprivničke kompanije je HUP, čiji je glavni direktor Đuro Popijač sinoć na TV-u više puta podržao takvu ideju.