Svi dioničari Ine još uvijek ne mogu trgovati dionicama
KAKO Središnja depozitarna agencija (SDA) na vrijeme malim dioničarima Ine nije posla potvrdu o vlasništvu s pinom koji je potreban kako bi se mogli registrirati kod brokerske kuće, mnogi od njih još uvijek ne mogu trgovati svojim dionicama.
Vesna Živković, predsjednica Uprave SDA, za Index.hr je kazala da je 75 tisuća obavijesti svim dioničarima Ine poslano poštom u ponedjeljak ujutro te da su na njihove adrese trebale stići tijekom utorka, a najkasnije danas. Novim dioničarima, onima koji su prvi put kupili neke dionice, uz obavijest o stanju računa, na kojem je naznačeno koliko je upisano dionica, poslana je obavijest s općim podacima i pinom.
Živković tvrdi da sa strane SDA-a nije učinjen nikakav propust, niti je prekršen zakon, odnosno da agencija nije odgovorna što su novi dioničari bili uskraćeni za trgovanje u prvim danima izlistavanja Ininih dionica na burzi. Objasnila je da je SDA posao odradila prije roka. Naime, prema onom kojeg je zadao agent izdanja zadnji dan je bio 12. prosinca.
O kašnjenju obavijesti bilo je upita telefonskim putem, ali nitko od dioničara nije prijetio tužbom, tvrdi predsjednica Uprave SDA. Dioničarima koji su željeli što prije imati pin, omogućeno je da ga preuzmu na šalteru SDA.
Prema službenim podacima, čak 10 posto hrvatskih građana koji su upisali dionice čine umirovljenici a među njima ima najviše novih dioničara. Nastalom situacijom, čini se, najviše je zakinuta upravo ta socijalno najosjetljivija skupina koja u prvim danima izlistavanja dionica na burzi nije mogla sudjelovati u trgovanju, čime su izgubili potencijalnu zaradu koja se za one koji su kupili dionice za maksimalani iznos od 38 tisuća kuna, u određenim trenucima kretala do vrtoglavih 18 tisuća kuna.
Josip Galinec, direktor tvrtke TO ONE koja se bavi financijskim savjetima, kaže da je izdavanje potvrda o vlasništvu dionica zahtjevan posao, pa ne čudi što nije na vrijeme završen. Smatra da je primarno bilo poštovanje rokova, da se do zacrtanog datuma s Ininim dionicama iziđe na burze, a nije se previše vodilo računa o tome hoće li se u u tom roku tehnički dio posla u potpunosti moći relizirati.
Galinec ističe da je činjenica da svi dioničari nisu bili u ravnopravnom položaju, no nije nam mogao potvrditi je li prekršen neki zakon.
Naredni dani pokazat će hoće li netko odgovarati, kao i to hoće li netko od malih dioničara podnijeti tužbu protiv SDA.
Javna je tajna da među 45 tisuća hrvatskih građana koji su iskoristili pravo na kupnju dionica Ine s pravom prvenstva i posebnim pogodnostima ima oko 15 tisuća koji aktivno trguju dionicama, dok jedan dobar dio, među kojima je puno građana starije životne dobi, čine oni koji su na svoje ime upisali dionice po narudži "aktivnih dioničara".
Po svemu sudeći, prvi trguju, a drugima ionako dionica nisu njihova briga, što je vjerojatno razlog što se nitko javno nije pobunio.
Ivana Barać