Sudan pristaje primiti UN-ove snage
SUDANSKE vlasti načelno su pristale dopustiti UN-u da zajedno s Afričkom Unijom oformi hibridnu vojnu snagu koja će održavati mir u Darfuru. Sudanski je veleposlanik rekao da konačni odgovor može dati tek nakon dogovora sa svojim vlastima.
Kako smo već pisali na Indexu, sudanska regija Darfur već je tri godine pod udarom krvavog etničkog sukoba koji je odnio oko 200.000 života i 2,5 milijuna ljudi ostavio bez doma.
UN-ov plan trebao bi biti proveden u tri faze. Prvo bi slijedilo financiranje slabo financiranih mirovnih snaga Afričke Unije, koje su već u Darfuru, s financijskom pomoći od 21 milijuna dolara.
Nakon toga u Darfur bi bilo poslano nekoliko stotina vojnika i policajaca, kao preventivu. Zadnji korak bio bi formiranje hibridne vojne snage, sastavljene od UN-ovih i vojnika Afričke Unije. UN bi imao veliku kontrolu nad tim mirovnim snagama.
Čini se da će sudanske vlasti morati pristati na puno veći broj vojnika nego su se nadali. Umjesto 12.000, koje su oni htjeli, čini se da će hibridna vojska brojati između 17.000 i 27.000 ljudi.
Sudanske su vlasti dugo bile protiv UN-ovih planova slanja financijske pomoći snagama Afričke Unije, jer tvrde da će sami prekinuti nasilje i rastrojiti Janjaweed, paravojnu formaciju odgovornu za većinu pokolja.
No, u zadnjih tjedan dana nasilje ne samo da je eskaliralo, nego je situaciju, kažu promatrači, postalo nemoguće kontroluirati. Sukobi su se proširili čak i na susjedni Čad, koji je proglasio izvanredno stanje, a metom napada su i međunarodni humanitarci.
Izgleda da Kofi Annan želi učiniti nešto po pitanju Sudana prije nego siđe s mjesta glavnog tajnika UN-a, jer mu je Darfur velika mrlja na karijeri. Ali, teško da je milijunima izbjeglica, kojima u izbjegličkim kampovima svakodnevno prijeti smrt, silovanje i mučenje, bitna Annanova motivacija.
J. D.