Sindikati protiv reforme zdravstva
"REFORMA obično znači sređivanje sustava, no ja sam razočarana novom reformom zdravstva koja je više financijsko sređivanje preko leđa umirovljenika i zaposlenih", naglasila je danas Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, na konferenciji za novinare dodajući kako Sindikati neće dati podršku reformama u zdravstvu.
Socijalno osjetljive reforme u zdravstvu preko džepa građana Hrvatske i pušača
Naime, ministar zdravstva Darko Milinović predstavio je jučer reformu zdravstva u kojoj je najveća novina povratak sistema direktnog plaćanja zdravstvenih usluga iz novčanika građana, odnosno participacije. Milinović je najavio i poskupljenja premije zdravstvenog osiguranja te poskupljenje cigareta za pet kuna. Zanimljivo je kako je Milinović u uvodu obrazlaganje svojih reformi rekao kako su se spremale osam mjeseci, a da se vodilo računa o socijalnoj osjetljivosti.
"Probleme funkcioniranja sustava zdravstva ne možemo godinama rješavati kroz novac. U tom slučaju bilo bi pošteno od države da kaže kako nemaju novaca te otvoreno pozovu građane da plaćaju svoje zdravlje", rekla je Avberšek nazivajući nove Milinovićeve mjere "nazovi reformama". Također, Sindikati ističu kako su ove reforme koje idu "preko leđa građana" neprihvatljive u Hrvatskoj koja se deklarira kao socijalno osjetljiva država.
"Nadamo se kako ovaj prijedlog ministra Milinovića nije i konačna varijanta", naglašavaju Sindikati.
M.M.
Foto: Arhiva
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati