Šešelj: Za sud spreman!
"SPREMAN sam braniti se od optužbi za ratni zločin još od 2003.", izjavio je "vojvoda" na saslušanju pred haškim sudom gdje ga je sudac Alphons Orie upitao osjeća li se spremnim za početak suđenja.
Međutim, Šešelj nije pokazivao želju da proces započne što prije, jer je odbio putem računala čitati dokaze koje bi mu tužitelji predočili.
"Nikad neću prihvatiti ništa u elektronskoj formi. Uskraćujete mi pravo na obranu jer ne volim igrati kompjuterske igrice", izjavio je.
"Moram znati od čega se branim", izjavio je nedavno kada je tražio da mu se nekoliko tisuća stranica sudskog materijala prevede na srpski, jer "nisu u jeziku ili formi koju bi on razumio".
Suđenje Šešelju je trebalo početi u četvrtak ali je odgođeno nakon što su mu suci dopustili da se brani sam i tako promijenili prijašnju odluku da ga može braniti jedino branitelj kojeg mu dodijeli sud da bi se spriječilo ono što su suci zvali "Šešeljevo remetilačko ponašanje".
Šešelj je primjerice, zahtijevao od sudaca da skinu njihove halje i sudske odore, jer ga "podsjećaju na srednjovjekovne inkvizitore", a ni na današnjem saslušanju nije utvrđen novi datum saslušanja.
Tribunal je pod kritikama da ubrza proces protiv Šešelja, jer uskoro prestaje s radom, ali i da se ne bi ponovio Miloševićev slučaj, na koji podsjeća suđenje Šešelju, zbog identičnog ponašanja ova dva zločinca pred sudom, koje obilježava odbijanje branitelja po službenoj dužnosti i učestali sukobi sa sucima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati