Šeks: Ne razmišljam o ulozi predsjednika države
PREDSJEDNIK Hrvatskog sabora Vladimir Šeks kazao je u emisiji Total Special Mediaservisa kako je u svojoj političkoj karijeri primio nekoliko desetaka raznih prijetnji kojih se nikada nije bojao, osobito iz razloga što se radilo o, kako je kazao, "prijetnjama psihopata i pasa koji puno laju, ali ne grizu".
Šeks je također kazao kako u slučaju da netko poželi izvršiti ubojstvo visokog političkog dužnosnika, ne postoji oblik tjelesne zaštite koja bi sto posto spriječila izvršenje atentata na predsjednika države ili bilo kojeg drugog visokog državnog dužnosnika.
Predsjednik parlamenta osvrnuo se na nedavne komentare hrvatske izvršne vlasti povodom haške presude "vukovarskoj trojki" te je negirao tvrdnje kako komentari i očekivanja hrvatske vlasti u pogledu žalbe na nepravomoćnu presudu predstavljaju pritisak na neovisnost Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Haagu.
Kazao je kako haška presuda "vukovarskoj trojki" ustvari predstavlja nagradu najvišim vojnim časnicima koji su sudjelovali u pokolju na Ovčari.
Šeks je kazao kako Hrvatska ranije nije podigla optužnice protiv bivše vojne vrhuške JNA zbog toga jer tada nije bilo mogućnosti da se optuženici ikada pojave pred nekim hrvatskim sudom i odgovaraju za zločine koji su počinjeni u Vukovaru i ostatku Hrvatske.
Dodao je kako slučaj "vukovarska trojka" i prateće sramotne presude ne bi smio biti temom predstojeće predizborne kampanje, a jednak stav izrazio je i za suđenja generalima Norcu, Ademiju i Glavašu koja se ne bi smjela koristiti u predizborne svrhe.
Ne bojim se "pikanterija" iz svoje prošlosti
Na pitanje o slučaju Josipa Reihl Kira, Šeks je rekao kako se početkom rata Reihl Kir sastao s njime kako bi mu pomogao da ode iz Osijeka, u kojem Reihl Kir nije imao političku potporu kao načelnik osječke policije, te kako mu je, koliko se sjeća, rekao da mu ne može pomoći da ode iz Osijeka bez odluke predsjednika Tuđmana i vjerojatno tadašnjeg ministra unutarnjih poslova.
Šeks je demantirao optužbe Branimira Glavaša i Jadranke Reihl Kir, supruge ubijenog ratnog načelnika osječke policije, da je u vrijeme rata naložio Reihl Kirovo ubojstvo te je rekao kako će suđenje Reihl Kirovom ubojici, Antunu Gudelju, pokazati pravu istinu o tome tko je i zašto naložio ubojstvo Josipa Reihl Kira.
Upitan boji li se da će suđenja Branimiru Glavašu i Antunu Gudelju otkriti prljave pikanterije iz njegove političke prošlosti, Šeks je rekao kako se ne boji dodajući kako protiv njega takve pikanterije niti ne postoje.
Šeks je također rekao kako očekuje da se u vrijeme predizborne kampanje na internetu pojave razni video uratci kojima je cilj diskreditiranje visokih državnih i političkih dužnosnika, te je dodao kako je internet postao moćno oružje. Kazao je kako su mu metode rada paraobavještajnog podzemlja dobro poznate, te kako je u bivšem sistemu SFRJ i sam našao na meti obavještajnih službi.
Šeks kao nositelj liste u 4. Izbornoj jedinici
Odgovarajući na pitanje o programu predstavljanju stranaka koje će sudjelovati u predizbornoj kampanji za predstojeće parlamentarne izbore, Šeks je izrazio mišljenje kako će se ublažiti odredba da sve stranke obvezno moraju imati jednako vrijeme za predstavljanje u elektroničkim medijima, odnosno urednicima medija dat će se sloboda da odlučuju kojoj će stranci dati koliko vremena za predstavljanje svojih programa.
Šeks tvrdi kako će HDZ pobijediti na izborima, te će biti najjača stranka i oko njega će se okupiti stranke za koaliciju i sastavljanje nove/stare vlade. Šeks je rekao kako do sada nije bilo konkretnih dogovora o postizbornim koalicijama, ali je dodao kako HDZ u pogledu koaliranja preferira određene stranke, a među koje spada i HSP.
Prokomentirao je i prošlomjesečne ankete prema kojima SDP uživa blagu prednost pred HDZ-om, te je rekao kako uza sve navedeno još uvijek postoji kritična masa neodlučnih birača koji bi mogli odigrati ključnu odluku u pogledu toga koja će stranka formirati novu vladu.
Šeks je rekao kako će najvjerojatnije on biti nositelj liste za 4. Izbornu jedinicu u Slavoniji i Baranji, iako HDZ još uvijek nije formalno donio odluku o nositeljima lista za sve izborne jedinice u državi. Također je rekao kako se nada da će HDZ u 4. Izbornoj jedinici ponoviti uspjeh s prošlih parlamentarnih izbora, kada je HDZ tamo dobio sedam zastupnika, te je istakao kako očekuje da će HDZ tamo dobiti najmanje šest zastupnika.
Upitan razmišlja li o kandidiranju za predsjednika države, Šeks je rekao kako trenutno o tome ne razmišlja te kako mu nije prioritet ponovno biti imenovanim predsjednikom parlamenta. Jedina mu je želja sudjelovati u pobjedi HDZ-a, te politička borba za razvoj Hrvatske odnosno Slavonije i Baranje.
Dodao je kako je u političkoj karijeri postigao sve što se moglo postići, te kako ga još od početka bavljenja politikom privlači pravosuđe u kojemu nije mogao sudjelovati na način na koji je to želio.
"Nema odustajanja od primjene ZERP-a"
Šeks je rekao kako će Hrvatska od 1. siječnja 2008. početi s primjenom ZERP-a na zemlje članice EU-a, te kako nema govora o odustajanju od primjene ZERP-a pod bilo kakvim pritiscima iz vana. Kazao je kako nema šanse da bilo kakav pritisak ospori odluku Hrvatskog sabora o početku primjene ZERP-a od početka 2008. godine.
Vladimir Šeks je podupro ideju o promjeni odredbe o 0,0 promila, a založio se i za kampanju protiv pušenja koje je vrlo štetno i pogubno za ljudsko zdravlje. Rekao je kako nikada nije pušio marihuanu, te je istakao kako se protivi dekriminalizaciji nečega što neminovno vodi u pakao ovisnosti.
Šeks je osudio prošlotjedno ponašanje Zdravka Mamića te je, bez obzira na sukobe Mamića s novinarima, rekao kako je Mamićevo ponašanje izrazito neprihvatljivo i necivilizirano, te zahtjeva sankcioniranje nadležnih institucija.
Na kraju razgovoru, upitan da prokomentira sapunicu Radeljak - Pokos, predsjednik parlamenta je kazao kako je žalosno što se nacija bavi takvim stvarima te smatra kako sličnim temama ne treba pridavati pažnju kakva se pridaje konkretnom slučaju.
I.K.
Foto: M.P.