Sanader i sindikati: Oštro protiv sive ekonomije
Tekst se nastavlja ispod oglasa
U pripremi su izmjene Zakona o državnom inspektoratu koji će omogućiti inspektorima izricanje mandatne kazne i zatvaranje na licu mjesta poduzeća u kojima zateknu radnike na crno. Ići će se i u izmjene Zakona o prekršajima kojima bi se ubrzao sudski postupak prijavljenih slučajeva jer je dosad čak četvrtina slučajeva zbog sporosti suda otišla u zastaru.
"Siva ekonomija jedno je od najvećih zala u Hrvatskoj zbog kojega, prije svega, pate radnici koji su prisiljeni raditi na crno ili za minimalac a od njih je vrlo teško očekivati građansku hrabrost da izađu u javnost protiv svojeg poslodavca jer strahuju za radno mjesto", kazao je Sanader.
Zato će se Vlada zajedno sa socijalnim partnerima, sindikatima i poslodavcima, odlučnije suprotstaviti takvoj praksi.
Premijer je najavio da će se ispitati niz slučajeva ilegalnog zapošljavanja stranaca u Hrvatskoj, te da će predstavnici sindikata i poslodavaca sudjelovati u izradi Predpristupnog ekonomskog programa (PEP) za iduću godinu.
Premijer i sindikati izrazili su zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom pri čemu je potpredsjednik Matice sindikata javnih službi Vilim Ribič istaknuo da se sastanci na razini sindikati - resorna ministarstva formalno održavaju ali se problemi svugdje ne rješavaju jednako učinkovito.
Govoreći o institutu doprinosa solidarnosti, koji je ukinut odlukom Ustavnog suda, Sanader je kazao kako treba poštovati stajalište radnika koji ne žele biti članovima sindikata, ali razumije i sindikalni stav da nečlanovi trebaju na neki način "odgovoriti" na privilegije koje za njih izbori sindikat.
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.
Ovo je .
Homepage nacije.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Želite raditi na Indexu? Prijavite se ovdje.
Učitavanje komentara