Ruski naftni div snabdijeva Kinu
DANAS je u Pekingu svečano otvoreno sjedište tvrtke "Rosneft Asia Pacific", tvrtka čiji su osnivači ruska državna naftna kompanija "Rosneft" i kineska državna naftna kompanija NPCC.
Time je simbolički pokrenut projekt kojem je cilj sagraditi što je moguće više benzinskih crpki po Kini te ih snabdijevati isključivo ruskom naftom.
Direktor nove tvrtke Sergej Bogdančikov je izjavio da Rusija namjerava godišnji izvoz nafte u Kinu povećati s današnjih 7 na 20 milijuna tona.
Nafta koja će se izvoziti u Kinu uglavnom dolazi s izvora u Sibiru i ruskom Dalekom Istoku, čime će se nastojati smanjiti troškovi prijevoza.
Ovim poslom Rusija nastoji ne samo ostvariti što bolje veze sa svojim susjedom, nego zadovoljavanjem njegovih sve većih energetskih potreba nastoji smanjiti ovisnost o europskom tržištu, odnosno povećati mogućnost utjecaja na cijene goriva kojim se snabdijeva Europa.
D.A.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati