Ruanda planira uvesti kontrolu rađanja
RUANDA planira kontrolirati rađanje svojih stanovnika, jer se boji da bi sve veća stopa rađanja mogla vrlo negativno utjecati na ekonomiju.
Ruanda je jedna od zemalja s najvećom stopom nataliteta u svijetu. Prosjek je 6 djece po obitelji, a mnogi ljudi se žure obnoviti obitelji koje su nastradale u genocidu 1994., u kojem je poginulo 800 000 ljudi. Ali, i prije rata je populacija Ruanda bujala.
U zadnjih 50 godina porasla je 4 puta, i sad iznosi 9 milijuna, a očekuje se da će do 2030. imati oko 18 milijuna stanovnika, bar ako nastavi s ovakvim trendom nataliteta. U međuvremenu, nestaje obradivih površina, a raste siromaštvo.
Vlada je stoga odlučila povući radikalan potez i postati prva afrička vlada koja će nametnuti kontrolu rađanja svom stanovništvu. Trenutno je cijeli plan još u fazi izrade, a ljudi iz vlade razgovaraju s religijskim vođama.
Religija je bitan dio ruandanske kulture, pa se vlasti nadaju da bi im potpora svećenika pomogla.
Ako ti razgovori prođu dobro, moglo bi se početi poduzimati korake za donošenje zakonskog okvira koji bi ograničio rađanje na 3 djece po obitelji.
Sama ideja toga da jedna vlada određuje svojim stanovnicima koliko djece smiju imati (što je školski primjer totalitarističke svijesti), izgleda da nikoga ne iznenađuje pretjerano. Ipak su to "siromašni Afrikanci", koji ionako "ne znaju što je najbolje za njih".
J.D.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati