Rebić i Marijačić preuzeli haške pozive
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Rebić je po haški poziv, koji službeno nosi naziv "nalog o rasporedu za nastavak postupka", došao u pratnji branitelja Veljka Miljevića. I dok Rebić novinarima nije želio ništa reći, Miljević je rekao da će se njegov branjenik odazvati pozivu i izjasniti da nije kriv.
Miljević je najavio i da će već na statusnoj konferenciji, na kojoj će se raspravljati o pripremama za suđenje, pokušati dovesti u pitanje nadležnost Haškog suda u predmetu protiv Rebića i suuoptuženog glavnog urednika "Hrvatskog lista" Ivice Marijačića. Njih se tereti za nepoštivanje suda zbog toga što su u studenom 2004. u "Hrvatskom listu" objavili idenitet zaštićenog svjedoka i transkript njegovog iskaza sa zatvorene sjednice na suđenju Tihomiru Blaškiću iz prosinca 1997.
Marijačić je haški poziv preuzeo jučer na zadarskom Županijskom sudu. I on je najavio da će se pozivu odazvati i izjasniti se da nije kriv.
Prema pravilu 77. Pravilnika o postupku i dokazima ICTY-a, za djelo nepoštivanja suda predviđena je kazna do sedam godina zatvora i novčana kazna do 100.000 eura ili kombinacija tih kazni.
U dosadašnja dva presuđena slučaja izrečena je kazna od četiri mjeseca zatvora, dok je u jedinom slučaju protiv novinara, predmetu Duška Kneževića iz Crne Gore, optužnica povučena nakon što je u svom listu "Dan" objavio ispriku zbog nepoštivanja Haškog suda. Zaštićeni svjedok čiji je idenitet objavljen u "Danu" u pisanoj se izjavi suglasio s obustavom postupka.
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.
Ovo je .
Homepage nacije.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Želite raditi na Indexu? Prijavite se ovdje.
Učitavanje komentara