Puno sjedimo pred malim ekranima
ČAK 90% hrvatskih građana izjasnilo se da dnevno pred televizorom potroši sat vremena. Pred malim ekranima najduže sjede stanovnici Like i Korduna, a najmanje Istrijani i Dalmatinci, pokazuju rezultati najnovije ankete koju je proveo GfK.
Rezultati vlastite procjene gledanosti pokazuju da oko 30% građana starijih od 15 godina predstavljaju vrlo umjerene "potrošače" televizije a pred ekranom borave do 2 sata dnevno. Srednju skupinu, s izloženosti od 2 do 4 sata, čini daljnjih 45% građana. Ostaje još oko 23% onih koji televiziji poklanjaju više od 4 sata dnevno.
Među umjerenim gledateljima (45%) više od prosjeka ističu se građani u Istri s Primorjem te dobna skupina od 40 do 49 godina (54%), i zatim oni u naseljima do 2 000 stanovnika, u Dalmaciji, žene, dobna skupina od 15 do 19 godina, kao i 25 do 29 godina, osobe sa završenom srednjom školom/gimnazijom - svaki oko 48%.
U skupini intenzivnih gledatelja (23%) prednjače stanovnici u Lici, Kordunu i Banovini te Slavoniji kao i muškarci (po oko 27%). Posebno iskaču i ispitanici u naseljima od 2 do 10 000 stanovnika, zatim mladi od 15 do 19 godina kao i stariji od 60 godina, te nezaposleni - svaki po 30 ili više %.
Nasuprot tome, mali je udio intenzivnih gledatelja među stanovnicima u gradovima preko 100 tisuća stanovnika (14%), dobnom skupinom do 25 do 39 godina (između 9 i 11%), te među osobama s najvišim obrazovanjem (oko 12%).
Poznato je da prosječna gledanost TV programa varira po danima i sezonama. Tako su tokom proljeća i ljeta svi TV imaju manje gledatelja u odnosu na zimski period.
Gfk je istraživanje proveo u travanju, na reprezentativnom uzorku od 1000 građana starijih od 15 godina.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati