Pucnjava na američki helikopter zaustavila prebacivanje izbjeglica
ZBOG pucnjave na helikopter tipa Chinook američke vojske, vlasti države Louisiana obustavile su operaciju masovnog prebacivanja izbjeglica iz poplavljenih područja New Orleansa u prihvatilišta u Houstonu.
Operacija prebacivanja tisuća Amerikanaca koji su nakon uragana Katrina ostali bez domova obustavljena je nakon što je nepoznati napadač pucao u helikopter pri čemu je lakše ranjen jedan pripadnik američke Nacionalne garde, javio je CNN.
Evakuacija zatvorenog stadiona Superdome u kojemu je utočište potražilo tridesetak tisuća ljudi traje od ranog jutra, a prvih 500 izbjeglica prebačeno je autobusima u Astrodome u Houstonu.
Uvjeti u Superdomeu postali su neizdrživi. Nema klimatizacije, toaleti su začepljeni, a zbog velikog smrada medicinsko osoblje prisiljeno je nositi maske.
U četvrtak rano ujutro prve izbjeglice su počele stizati u Houston u državi Teksas, a njihovo je prebacivanje prva mjera poduzeta nakon obećanja američkog predsjednika Busha da će sve žrtve ove velike prirodne katastrofe biti zbrinute.
Pripadnici Nacionalne garde pristižu u četvrtak u oklopnim vozilima u potopljeni New Orleans kako bi stali na kraj sve većem bezakonju, a guverner susjedne savezne države Mississippi obećao je da prema pljačkašima neće biti milosti.
Gotovo 10.000 pripadnika Nacionalne garde iz cijele zemlje poslano je u uraganom opustošena područja na obali Meksičkog zaljeva kako bi pomogli u akcijama spašavanja i borbi protiv pljačkaša.
"Istina je da strašna tragedija poput ove izvlači ono najbolje kod većine ljude, ali kod nekih i ono najgore", rekao je guverner Mississippija Haley Barbour, dodajući da su vlasti prema pljačkašima "nemilosrdne".
Gradonačelnik New Orleansa Ray Nagin zapovijedio je policiji da prekine akcije spašavanja i posveti se isključivo lovu na lopove koji postaju sve agresivniji.
"Počinju se približavati gusto naseljenim područjima, hotelima, bolnicama i to ćemo sada prekinuti" - rekao je Nagin.