Poslije Milanovićevog svitanja
ISTO onako kao što je bilo neizvjesno da će u ponedjeljak ujutro sunce izaći na istoku moglo se sumnjati u to da će u ponedjeljak navečer "Otvoreno" biti posvećeno izboru Zorana Milanovića za predsjednika SDP-a. Postojali su samo nešto malo veći razlozi za sumnju da četvoro gostiju - Milanka Opačić iz SDP-a, Vesna Pusić iz HNS-a, Damir Polančec iz HDZ-a i Anto Đapić iz HSP-a – u svojim komentarima reći nešto što na ovaj ili onaj način nije već ranije bilo poznato javnosti.
Od svih sugovornika je možda najbolji dojam ostavio Damir Polančec kojemu je Vesna Pusić uputila kompliment kao jednom od "najpristojnijih hadezeovaca". Stalno nasmiješeni i relaksirani Sanaderov potpredsjednik vlade je tako još jednom nastavio graditi reputaciju jednog od najefektnijih "spin"-majstora vladajuće stranke.
Komentirajući izbor Milanovića na čelo SDP-a, izjavio mu je da podržava pobjedu pripadnika generacije kojoj pripada i sam te potom dodao kako je nekoliko godina mlađi od novog stranačkog čelnika. Time je Polančec "diskretno" sugerirao kako i vladajuća stranka ima "novu snagu" u svojim redovima.
Polančecovo mišljenje kako će u SDP-u zbog povrijeđene sujete poraženih doći do određenih lomova, odnosno kako se neće dugo održati projekt prema kojem Milanović vodi stranku, a Ljubo Jurčić služi kao premijerski kandidat, pak, nisu zvučale previše uvjerljivo, iako na njih Milanka Opačić nije baš pretjerano efektno replicirala.
Kada se rasprava okrenula na eventualne predizborne ili postizborne koalicije, najzanimljiviji je detalj bila Polančecova izjava prema kojoj HDZ kao svog koalicijskog partnera vidi HSP. Pravaški čelnik je, pak, podsjetio gledatelje kako je prije četiri godine po istom pitanju izigran, te kako će se o svemu raspravljati tek nakon izbora. Đapić je, nastojeći pred izbore HSP maksimalno distancirati od vladajuće stranke, relativno veliki dio emisije posvetio i aferi vezanoj uz Kalmetinog vozača.
Međutim, od svega o čemu se u studiju raspravljalo daleko važniji su bili rezultati "Pulsove" telefonske ankete provedene neposredno nakon Milanovićevog izbora. Prema njima više od polovice stanovnika Hrvatske smatra da je SDP napravio dobar izbor, a više od polovice anketiranih o novom SDP-ovom čelniku ima vrlo pozitivno ili djelomično pozitivno mišljenje. Samo nešto manje od polovice vjeruje da će SDP povećati svoje šanse na izborima, četvrtina vjeruje da će šanse ostati iste, a osmina da će se pogoršati.
To su bile vrlo dobre vijesti za SDP i Zorana Milanovića, iako anketa ne pokazuje sveopće oduševljenje proporcionalno medijskom zanimanju koje je izazvao njegov izbor. Jedino na što se Polančec mogao uhvatiti kako bi od tih rezultata napravio nekakav "spin" jest između četvrtine i trećine neodlučnih i nedovoljno informiranih među anketiranima.
Međutim, stvarati nekakve dugoročne zaključke na osnovu ovih ili drugih anketa u ovom trenutku je prilično izlišno. Do izbora, za koje voditelj Mislav Bago tvrdi da su "najneizvjesniji dosada", ima 24 tjedna. Danas izgleda kao da je Milanoviću i SDP-u svanulo, ali će se tek vidjeti kome će na kraju smrknuti.
Dragan Antulov