Ponovno poletio "Atlantis"
NASA je jučer s kozmodroma Cape Canaveral na Floridi u Zemljinu orbitu lansirala raketoplan "Atlantis" koji bi se u ponedjeljak trebao spojiti s Međunarodnom svemirskom postajom (ISS).
U sedmočlanoj posadi "space shuttlea" se nalazi Clayton Anderson, koji će u ponedjeljak na ISS-u zamijeniti tamošnjem američkog člana Saunitu Williams. Ona će, pak, na kraju 11-dnevne misije prijeći na "Atlantis" i njime se vratiti na zemlju.
Tijekom 11-dnevne misije će astronauti napraviti tri svemirske šetnje oko ISS-a te instalirati nove solarne ćelije na orbitalnoj postaji.
U subotu su NASA-ini stručnjaci proučavali snimak lansiranja te pokušavali utvrditi da li odlomljeni komadić izolir-pjene ugrožava sigurnost raketoplana, odnosno da li je oštećen toplinski štit bez kojeg bi raketoplan izgorio prilikom ponovnog ulaska u Zemljinu atmosferu. Tim detaljima se ukazuje posebna pažnja nakon što je 2003. godine uništen raketoplan "Columbia" sa sedam članova posade. NASA, pak, tvrdi da danas takve opasnosti nema, ali da će posada za svaki slučaj ipak napraviti provjeru prilikom svemirske šetnje.
Uspješno lansiranje NASA-e nakon dugo vremena donosi dobar publicitet američkoj svemirskoj agenciji, uzdrmanoj serijom loših vijesti vezane uz uhićenje astronauta zbog pokušaja ubojstva, pucnjave u houstonskom centru i kontroverzne stavove njenog direktora po pitanju globalnog zatopljenja.
D.A.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati