Otkazano lansiranje space shuttlea
NASA je otkazala lansiranje svog trećeg space shuttlea u šest mjeseci zbog lošeg vremena. Iako je posada već bila na svojim mjestima unutar space shuttlea Discovery, vrlo niski gusti oblaci su spriječili lansiranje.
Sve do posljednjeg trenutka činilo se da će se lansiranje održati po planu, ali kad je vremenska prognoza otkrila da nema šanse za skoro razvedravanje na Cape Canaveralu su morali otkazati, prenosi BBC.
"Dali smo sve od sebe, ali nismo mogli lansirati shuttle bez čvrstih dokaza da će se vrijeme poboljšati", izjavio je vođa projekta Mike Leinbach.
Zadaća astronauta s Discoveryja je prispajanje solarnih ćelija na Međunarodnu svemirsku stanicu. Ćelije su dostavljene na stanicu shuttleom lansiranim u devetom mjesecu ove godine.
To je vrlo zahtjevna misija, jer privremeno napajanje stanice mora biti isključeno za vrijeme priključivanja novih solarnih ćelija. Stoga, astronauti moraju biti vrlo oprezni kako ne bi izazvali kvar u sustavu za održavanje života posade stanice i drugih ključnih sustava.
"Ovo je najkompliciranija misija koja će biti obavljena na Međunarodnoj svemirskoj stanici otkad smo je počeli sastavljati", izjavio je upravitelj stanice Mike Suffredini.
S obzirom da je današnja vremenska prognoza na Cape Canaveralu još gora nego jučerašnja, lansiranje će se vjerojatno održati u subotu.
P.V.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati