Norveškoj obali prijeti nasukali tanker
Tekst: F.M.
Foto: Bild
NA JUŽNOJ obali Norveške prijeti ekološka katastrofa nakon što se teretni brod "Full City" u oluji nasukao i već danima iz njega curi nafta. Nakon nesreće koja se dogodila u noći s četvrtka na petak sve veći dio obale je u opasnosti.
Norveška obalna straža pokušava zaštititi obalna područja, posebno otoke koji su dom kolonijama ugroženih vrsta ptica.
Hongkonški teretnjak registriran u Panami nasukao se u oluji s valovima od šest metara blizu mjesta Langesund. U međuvremenu je vjetar na obalu počeo nanositi manje količine nafte. Arne Malme, guverner regije Telemark, rekao je se nafta izlijeva blizu ptičjih kolonija.
Blizu Osla
Ne zna se koja količina od ukupno 1100 tona nafte koja se nalazi na brodu ističe iz oštećenih tankova, pa se ne može ni točno procijeniti opasnost.
Organizacija za zaštitu okoliša WWF navodi kako se nesreća dogodila usred Lille Sasteina, zaštićenog područja na kojemu obitavaju ugrožene ptičje vrste, i koje se nalazi na oko 150 kilometara udaljenosti od glavnog grada Osla.
Norveška Obalna straža rekla je kako se nakon što se pokvario motor broda prvo evakuiralo 23 člana posade. Nakon toga je snažna oluja spriječila daljnji rad na osiguravanju naftnih tankova, a na brodu je ostala samo šesteročlana posada.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati