Nokia postaje vlasnik Symbiana
NOKIA je samo korak udaljena od kompletnog preuzimanja tvrtke Symbian koje je najavljeno još u lipnju ove godine.
Nokia će preuzeti ukupno 99,9 posto dionica proizvođača softvera Symbian te će samim time svi zaposlenici tvrtke Symbian nakon 1. veljače postati zaposlenici tvrtke Nokia. Nokia će preuzimanjem Symbiana, koji je trenutno najzastupljeniji softver smartphonea, pokušati ojačati svoju konkurentnost na tržištu uz OS za iPhone ili nadolazeći Windows Mobile 7.
Unapređenje Symbiana odnosi se prvenstveno na kvalitetniju podršku za popularnu Multi Touch navigaciju te napredne multimedijalne mogućnosti. Symbian Foundation udruženje je proizvođača uređaja, softvera i usluga za Symbian platformu, a sastoji se od tvrtki AT&T, LG, Motorola, NTT DoCoMo, Samsung, Sony Ericsson, ST-NXP Wireless, Texas Instruments i Vodafone.
Symbian će nakon preuzimanja postati open source software čime bi Nokia još više trebala uložiti u zajednicu developera, a ne samo posjedovanju kompanije, napominje Jack Gold, analitičar tvrtke J. Gold Associates. Pritom smatra kako će najveću glavobolju Symbian, pak, zadati Linuxu i Windows Mobileu.
V.M.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati