Njemačka slavi 20 godina od ujedinjenja
Foto: AFP
DVADESET godina nakon ujedinjenja Savezne Republike Njemačke i Njemačke Demokratske Republike Helmut Kohl, "otac njemačkog jedinstva", rekao je da njegova zemlja danas ponovno mora razmisliti o ozbiljnim problemima koji joj slijede, a diljem zemlje danas će se slaviti ujedinjenje.
Kancelarka Angela Merkel predvodit će današnje glavno slavlje u Bremenu, gdje su se još jučer okupile stotine ljevičarskih prosvjednika. Na današnjem slavlju trebali bi se pojaviti i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barosso, kao i glavni tajnik NATO saveza Anders Fogh Rasmussen, a čestitke su stigle iz cijelog svijeta.
Merkel je rekla da je ujedinjenje obogatilo njenu zemlju, jer je jedinstvo solidarnosti od Njemačke napravilo zemlju koja je cijenjena u cijelom svijetu.
Kohl je prije dvije večeri održao govor pred članovima svoje stranke, Kršćansko demokratske unije, a slušala ga je i pljeskala mu i kancelarka.
"Dragi prijatelji, ovi datumi su prilika da uživamo u svojim uspjesima, da sa zahvalnošću i ponosom sjetimo odakle smo došli, te da zajedno gledamo u budućnost", rekao je Kohl.
Gledajmo u budućnost
Bivši kancelar sada je 80-godišnjak i vrijeme provodi u kolicima. Bio je na čelu republike kad je 1989. padao Berlinski zid i kad su se istočna i zapadna Njemačka ujedinile 3. listopada 1990. godine. Zbog toga ga se smatra ocem njemačkog jedinstva.
Njegov govor je zbog zdravstvenog stanja bio upitan, ali Kohl je ipak odlučio održati ga, a u govoru je upozorio na probleme s kojima se njemačko društvo mora nositi u budućnosti, kao što su klimatske promjene, eurointegracija i uključivanje imigranata u društvo, a te probleme po njemu može riješiti samo konzervativna opcija.
Rekao je da nema smisla nastavljati s ambicioznim planom smanjivanja emisije štetnih plinova, koji je prije nekoliko dana predstavila vlada, ukoliko nijedna druga zemlja ne bude išla istim smjerom.
Kohl i Merkel si uputili lijepe riječi
Svojoj nasljednici Angeli Merkel, čija stranka u zadnje vrijeme iznimno pati u anketama o popularnosti, Kohl je poručio da ne posustaje: "Ne slušajte kad ljudi govore da glasački potencijal opada – ljudi su naš potencijal, na nama je da ih pridobijemo", rekao je.
Merkel, koja je odrasla u komunističkom DDR-u, zahvalila je svom bivšem mentoru na doprinosu koji je pružio ujedinjavanju Njemačke. "Pokazali ste stabilnost kad su drugi posustajali. Nikad niste prestali naglašavati nepravdu koju su trpjeli naši sugrađani u DDR-u i stalno ste se borili za jedinstvo, kad su drugi bili prihvatili da ćemo biti razdvojeni", rekla je.
U jučerašnjoj anketi nacionalne televizije ZDF, 84 posto Nijemaca reklo je da smatra kako je ujedinjenje bilo pravi korak, a samo 14 posto vjeruje kako je to bila greška.