Nezaposlenost u SAD najviša u proteklih 14 godina
MINISTARSTVO RADA SAD je objavilo podatke prema kojima je u listopadu zabilježeno slobodnih 240.000 radnih mjesta manje u odnosu na rujan.
To znači da je nezaposlenost dosegla stopu od 6,5 posto, odnosno najvišu od travnja 1994. godine, kada se predsjednik Clinton nalazio na samom početku svog mandata.
Takvi su podaci ukazuju da je stanje na američkom tržištu rada daleko gore nego što je očekivala većina ekonomista, odnosno da više nikakve sumnje da se SAD, a zajedno s njima i ostatak svijeta, nalaze u potencijalno dugotrajnoj ekonomskoj recesiji.
Dio ekonomista predviđa da bi sljedeće godine nezaposlenost u SAD mogla doseći stopu od 8 posto, što je doduše, još daleko ispod 25 posto po kojima je ostala zabilježena Velika depresija.
Ovakvi podaci bi mogli imati utjecaja na današnji Wall Street, gdje je u prva dva dana nakon Obamine pobjede na izborima indeks Dow Jones zabilježio pad od 10 posto.
D.A.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati