Nastavak krize u libanonskoj vladi
OSAMANEST od 24 ministra libanonske vlade ispunilo je kvorum i ratificiralo nacrt UN-a za osnivanje internacionalnog tribunala za suđenjem upletenima u prošlogodišnje ubojstvo libanonskog premijera Rafika Haririja.
Kriza se, međutim, nastavlja, budući da je od subote do jučer vladu napustilo svih 5 šijitskih ministara (dva iz Hezbollaha, tri iz njihove savezničke stranke Amal), te kršćanski ministar Yacoub Sarraf.
Ostavke su došle nakon odbijenog zahtjeva za većim sudjelovanjem Hezbollaha u vladi, a prosirijski nastrojeni predsjednik Emile Lahoud tvrdi da je vlada izgubila ustavnu legitimnost.
Naime, po libanonskom ustavu sve vjerske skupine moraju biti zastupljene u vladi da bi odluke bile ustavne, a nakon izlaska Hezbollahovih i Amalovih ministara u vladi nema šijita. Tako da je, iako ostatak vlade ima potreban dvotrećinski kvorum, legitimnost vlade zaista upitna.
Hezbollah je najavio ulične prosvjede, a premijer Fouad Siniora nije prihvatio ostavke ministara i objavio je jednoglasno prihvaćanje UN-ova nacrta od strane 18 preostalih misnistara.
Vođe antisirijskog pokreta, vođeni sinom ubijenog bivšeg premijera, optužuju Siriju i Iran za utjecanje na Hezbollahove ministre i napad na Libanon. Prošle godine, nakon auto-bombe kojom je izvršen atentat na Rafika Haririja, a za koju su optuženi sirijski i libanonski obavještajci, uslijedile su masovne demonstracije nakon kojih je Sirija bila prisiljena okončati 3 godina vojnog prisutstva u Libanonu.
Kasnija istraga uplela je četvoricu libanonskih generala i šefa sirijske obavještajne službe Assefa Shawqata. Jedna od posljedica ubojstva i protesta indirektno je bio i ovoljetni sukob Izraela i Hezbollaha.
J. D.