Najduži pad cijena nafte od prosinca
Tekst: J.D.
Foto: AFP
CIJENE sirove nafte padaju šesti dan zaredom, bilježeći tako najduži period konstantnog pada od prosinca 2008., prije izvještaja koji bi trebao pokazati kako je SAD prošli tjedan povećao svoje zalihe nafte.
Na njujorškoj burzi nafta je loše počela dan, pa je izgubila 1,11 dolara na cijeni, došavši na cijenu od 61,82 dolara po barelu. Zadnji put je cijena tijekom jednog dana bila tako niska krajem svibnja. U Londonu je nafta u popodnevnim satima trgovala sa cijenom od 62,03 dolara po barelu.
Bilo je "krajnje vrijeme"
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) srezala je svoje predviđanje o potražnji za 2013. godinu za 5,7 milijuna barela dnevno na 87,9 milijuna barela dnevno. Po procjeni agencije Bloomberg, američke zalihe nafte porasle su za 900,000 barela. Jučer je Američki naftni institut tu brojku procijenio na 767,000 barela. Ministarstvo energetike SAD-a danas treba izdati svoj izvještaj, koji će dati točnu brojku. Povećanje zaliha tradicionalno vrši pritisak na smanjivanje cijena nafte.
Analitičari kažu kako je "bilo krajnje vrijeme da se naftno tržište poravna s lošim temeljima na globalnim tržištima". Nafta je ovog mjeseca izgubila 15 posto svoje vrijednosti od vrhunca od 73 dolara po barelu krajem lipnja nakon što su čvrste brojke ipak pokazale kako će recesija i dalje utjecati na smanjenu potražnju.
Kriza ne prolazi baš lako
Pokret za emancipaciju Delte Nigera (MEND), glavna militantna grupa na nigerijskom području, objavila je kako je napala naftovod nizozemskog Royal Dutch Shella i Agipa, podružnice talijanskog Eni SpA, što je utjecalo na zadržavanje pada na samo jednom dolaru danas.
Narudžbe za strojeve u Japanu, trećem najvećem svjetskom potrošaču nafte, neočekivano su pale treći mjesec zaredom u svibnju, što je dodatni znak da recesija ne jenjava u drugom najvećem gospodarstvu na svijetu.
Još jedan faktor koji je utjecao na pad cijena nafte je jačanje dolara u odnosu na euro, što je smanjilo privlačnost energenata kao osiguranja protiv inflacije. Slabljenje dolara u zadnja četiri mjeseca jedan je od ključnih faktora zbog kojih je cijena nafte konstantno rasla.