Krim-policija u SN i Dom holdingu
SLUČAJ Liburnija je sišao s novinskih naslovnica i naizgled se ništa ne događa. No, istina je sasvim drugačija. Krim-policija je nakon "češljanja" po HFP-u "posjetila" SN i Dom holding, te je službene dokumente o nagodbi predala Državnom odvjetništvu.
U Komisiji za vrijednosne papire, kako neslužbeno saznaje Večernji list, nema pritiska te poručuju da je situacija za Vladu vrlo neugodna. Vlada je s Ostojinim i Eltzovim fondovima raskinula potpisani ugovor i ne priznaje ga, a sada bi ga ova državna institucija svojom odlukom trebala legalizirati.
Kako bi se mogao zakuhati skandal, obje strane se nalaze u nezavidnom položaju. Vlada ne može jednoj nezavisnoj državnoj instituciji, koja je odgovorna Saboru, narediti da krši zakone.
Otezanje odluke Komisije ide u prilog holdinzima, jer ako im se u roku od 14 dana od predaje dokumenata ne dostavi ugovor, prema zakonu ga mogu i sami objaviti. Do jučer od Vlade komisija nije dobila tražene dokumente o tome da je poništila vlastiti sporazum, pa će 14 dana prije isteći nego što se u Vladi dogovore kako će se izvući iz nastale situacije.
Opatijski gradonačelnik Amir Muzur kaže kako ništa ne zna o tomu što se događa u Zagrebu, odnosno na relaciji Vlada - holdinzi.
Novi list piše da je na jučerašnjoj sjednici gradskog poglavarstva Opatije dogovoreno da će se osnovati pravno povjerenstvo zbog spora Grada i LRH-a.
Podsjetimo, zadnja službena izjava iz Banskih Dvora datira još od 18. kolovoza, nakon što je povučen suglasnost HFP-u na nagodbu i sporazum dvaju holdinga.
Vlada je povlačenje suglasnosti na sporazum obrazložila činjenicom da HFP u postupku pripreme dokumentacije oko predaje dionica Liburnie nije dobio odobrenje Državnog odvjetništva.
Državno odvjetništvo nije bilo upoznato sa zadnjom verzijom toga sporazuma koji je u nekim dijelovima promijenjen u odnosu na ranije verzije, što su u Vladi nazvali "proceduralnom greškom".