Katrina: Bush preuzima odgovornost
AMERIČKI predsjednik George W. Bush po prvi put je u utorak priznao svoju odgovornost glede sporosti u pružanju pomoći žrtvama uragana Katrina.
"Katrina je bacila svijetlo na ozbiljne probleme glede sposobnosti odgovora na prirodne katastrofe, i to na svim razinama vlade. Što se tiče savezne vlade koja nije u potpunosti obavila svoj posao, ja preuzimam punu odgovornost. Želim znati što je dobro a što loše učinjeno", kazao je Bush.
Više od 15 dana nakon drame koju je 29. kolovoza uzrokovao uragan Katrina, predsjednik, kojemu u anketama naglo pada popularnost, održat će u četvrtak navečer govor kojim će se obrati američkom narodu, objavila je Bijela kuća.
Prema najnovijim podacima, u uraganu Katrina je 513 ljudi izgubilo živote.
Privatna tvrtka za sakupljanje leševa
Guvernerica države Louisiana Kathleen Blanco objavila je u utorak da će unajmiti privatnu tvrtku za skupljanje tijela poginulih koja je za sobom ostavio uragan Katrina.
"Čini se da nitko, pa ni oni na najvišoj razini, nisu kadri svladati birokratske zapreke. Ljuta sam i povrijeđena zbog takvog stanja", rekla je novinarima u Baton Rougeu, upravnoj prijestolnici Louisiane (na jugu zemlje).
Rekla je da je posredovala kod saveznih vlasti, pa i tajnika u unutarnjoj sigurnosti Michaela Chertoffa, radi zaključivanja ugovora s Kenyon Internationalom, tvrtkom za uklanjanje posljedica katastrofa sa sjedištem u Teksasu, koja trenutačno radi bez ugovora, pošto ju je unajmila savezna agencija za svladavanje kriza (Fema).
Kathleen Blanco je dodala da ju je Chertoff prije tjedan dana uvjeravao da je izgrađen sustav za skupljanje trupala, ali je tvrtka Kenyon u ponedjeljak izjavila da će se povući iz posla ukoliko se ne riješi pitanje ugovora. Guvernerica je kazala da će tvrtku zaposliti izravno država Louisiana.
Broj poginulih došao do 657
Broj poginulih u naletu uragana Katrina popeo se u Louisiani s 279 na 423, čime sveukupan broj poginulih na jugu Sjedinjenih država iznosi 657, doznaje se u utorak iz najnovijih službenih podataka.
Posljednjih je dana pronađen veliki broj tijela, zahvaljujući prvenstveno padu razine vode u New Orleansu. Naime, od kraja proteklog tjedna u tom se području neprestance ispumpava voda i grad bi trebao biti "suh" do 8. listopada.
Na poplavljenim ulicama još uvijek plutaju tijela brojnih životinja, a vojnici i dalje pretražuju kuće u potrazi za tijelima. Svaka pregledana kuća označava se narančastim znakom. Dužnosnici tvrde da će trebati uništiti barem 160.000 kuća.