Jandroković Milanoviću: Vi ste u studiju, a mi u Bukureštu!
TIJEKOM gostovanja u HRT-ovoj emisiji "Otvoreno" ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković i šef opozicijskog SDP-a Zoran Milanović, još su se jednom sukobili. Par mladih lavova najvećih stranaka od početka "štrecaju" jedan drugoga, a sukob je kudikamo zanimljiviji jer su si svojta. Milanović je obrazložio svoj potpis na inicijativu za referendum o NATO-u, rekavši da je riječ o demokratskom standardu te da je uvjeren da bi građani na referendumu podržali NATO. Međutim, sumnja da će organizatori uspjeti prikupiti nužan broj potpisa do 12. travnja.
Jandroković je onda spočitao Milanoviću i SDP-u mijenjanje stava po pitanju referenduma, i pitao ga zašto nije koalicijska vlast raspisala referendum, nego se čekalo do pred sam ulazak, nakon što je godinama sav novac za vojsku ulagan na način da bi se uskladila sa standardima Saveza. Milanović mu je na to kazao kako se vidi da on ne prati ni unutarnju, a kamoli vanjsku politiku, i dodao kako nema smisla raspisivati referendum prije nego se uopće zna hoće li država uopće ući u NATO i da je bilo smisleno čekati pozivnicu. Nakon što je Milanoviću nekoliko puta u prepirci upao u riječ, Jandroković je bratiću svoje supruge odgovorio:
"Gospodine Milanoviću, takav nastup vas je doveo tu gdje jeste" kazao je Jandroković, i ironično dodao, "vi ste u studiju a mi u Bukureštu".
Hrvatska u NATO-u
Jandroković je potvrdio da Hrvatska ulazi sutra ulazi NATO, dok to još nije mogao potvrditi za Makedoniju i Albaniju. Tijekom emisije je stigla vijest da je Grčka na kraju ipak blokirala ulazak Makedonije, na što je Jandroković izrazio žaljenje.
Na samom početku emisije Gordan Jandroković je rekao kako Hrvatska ulaskom u NATO trajno rješava sve svoje sigurnosne probleme te stvara povoljniju klimu za strana ulaganja. Jandroković je također rekao da nijedna članica NATO-a od svog pristupanja nije bila žrtvom agresije.
Taj su stav pozdravili i predsjednik SDP-a Zoran Milanović te vojni analitičar Igor Tabak.
Milanović je potvrdio navode Jandrokovića prema kojemu u Hrvatskoj ni nakon ulaska u NATO neće biti vojnih baza, a to je obrazložio činjenicom da NATO za tako nešto nema potrebe. A čak i u slučaju da NATO zatraži baze, odluku će ipak donositi Vlada i Sabor. Milanović, s druge strane, drži da je neozbiljno inzistirati na toj opciji, jer budući saveznici moraju znati da Hrvatska neće kalkulirati "kad zagusti" i da na nju uvijek moraju računati.
Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije je rekao da će se Hrvatska ulaskom u NATO izložiti novim sigurnosnim rizicima te da će biti daleko sklonija popuštati pritiscima svojih saveznika zbog svojih loših pregovarača.
R.R./A.B.
Foto: Index