Iran prijeti EU zbog nuklearnih sankcija
IRANSKI predsjednik, Muhamed Ahmadinejad upozorio je euroatlanske saveznike da će Iran razmotriti njihove odnose, ako nastave pritiskati Teheran zbog nuklearnog programa, govoreći da bi odnosi mogli prerasti u neprijateljsvo, prenosi AP.
Ahmadinejadovi komentari su izašli na vidjelo nakon pariškog sastanka SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Kine, Rusije i Njemačke na kojem su raspravljali o kaznama za Iran ako ne prestane proizvoditi radioaktivni uran.
"Govorim vam jednostavnim jezikom, ako pokušate, bilo svojom propagandom ili međunarodnim organizacijama, poduzeti korake protiv iranske nacije, Iran će to shvatiti kao čin neprijateljstva", rekao je iranski predsjednik tisućama ljudi.
"Ako nastavite pritiskivati ovu vlast, Iran će propitati svoje odnose sa vama", nastavio je Ahmadinejad.
Francuski ministar vanjskih poslova Philippe Douste-Blazy rekao je da je šest naroda blizu dogovora o rezoluciji Vijeća sigurnosti.
Iran kao potpisnik sporazuma o prolifiraciji nuklearnog oružja, ima pravo proizvoditi uran za mirovne svrhe, ali SAD i njegovi saveznici sumljaju da Iran tajno proizvode nuklearno oružje.
UN-ov nuklearni pas čuvar, Agencija za atomsku energiju, kritizirala je Iran za proizvodnju nuklearnog oružja i tvrdi da je Iran pao prilikom odgovaranja na pitanja o tom programu.
"Zahvaljujući slavi Boga i izdržljivosti, mi smo na najvišoj točci posljednje faze nuklearnog programa. Ostalo je za napraviti još jedan korak. Na kraju godine organizirati ćemo proslavu diljem zemlje kako bi obiležili našu stabilizaciju nuklearnog prava", izjavio je Ahmadinejad, podsjećajući da po iranskom kaledndaru godina završava 20. ožujka.
Pod "stabilizacijom" čini se da je iranski predsjednik mislio da je Iran uspio industrijalizirati obogaćeni uran, pritom tražeći način za proizvodnju goriva koji bi osnažilo iransko-ruski reaktor koji bi se trebao pokrenuti sljedeće godine.
A.M.V.