Imenovana nova vlada u Kongu
MJESEC dana nakon što je imenovan premijerom Demokratske Republike Kongo, Antoine Gizenga imenovao je novu vladu, koja se uglavnom sastoji od pristaša predsjednika Josepha Kabile.
Gizenga je dao svoju potporu Kabili nakon prvog kruga izbora, u kojemu je on ispao, a Kabila i Jean-Pierre Bemba prošli dalje. Zauzvrat je dobio premijersku stolicu.
Nzanga Mobutu, sin bivšeg vladara Mobutua Sese Sekoa, koji je također ispao u prvom krugu izbora, pa dao potporu Kabili, dobio je mjesto ministra poljoprivrede i bit će drugi čovjek vlade, nakon Gizenge.
Vlada će, sve zajedno, imati 60 ministara, podijeljenih u dva kabineta. Jedan manji, u kojem će biti 6 ministara, i jedan veći, u kojem će ih biti 54.
Predsjednički izbori iz prosinca bili su prvi slobodni demokratski izbori u Kongu nakon osvajanja nezavisnosti 1960. Tada je za premijera izabran Patrice Lubumba, a njegov zamjenik u ono vrijeme bio je upravo Gizenga.
Prošli je tjedan u neredima koje su priredili Bembini pristaše koji su tvrdili da je Kabila prevarom dobio izbore, poginulo oko 100 ljudi.
UN u Kongu ima svoj najveći mirovni kontingent na svijetu, 17 000 vojnika.
Predsjednik Kabila sad još mora potvrditi vladu.
J.D.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati