Hrvat stradao na američkom putničkom brodu
FRANE RADOMILJA jedan je od trojice članova posade američkog putničkog broda "Monarch of the Seas" koji su smrtno stradali na brodu nakon što su bili izloženi otrovnom plinu koji je curio iz cijevi odvodnog sustava brodskih otpadnih voda.
48-godišnji Hrvat iz Stobreča umro je u petak nakon što je brod uplovio u gradsku luku Los Angelesa, javljaju američki mediji.
"Monarch of the Seas", luksuzni cruiser, se vratio s plovidbe i na njemu je uočeno curenje plina iz cijevi odvodnog sustava. Kvar su, uz Radomilju, pokušali popraviti i 41-godišnji Willie Tirol iz Filipina i 47-godišnji Boris Dimitrov iz Bugarske, koji su također umrli od trovanja plinom, priopćili su službeni izvori u Los Angelesu.
Istražiteljica okruga Los Angeles Barbara Nelson rekla je kako će radi utvrđivanja uzroka smrti biti provedena detaljna autopsija, a prema preliminarnim nalazima, nesretni mornari su život izgubili zbog trovanja plinom hidrogen-sulfidom.
U početku se smatralo kako su se mornari pogušili plinom metanom, ali vatrogasni istražitelji su utvrdili da je riječ o hidrogen-sulfidu koji se inače može naći u otpadnim vodama s fekalijama.
Luksuzni brod cruiser dio je flote "Royal Caribbeana", a s krstarenja po svjetskim morima se vratio s otprilike 2.500 putnika i oko 850 članova posade. Nesreća se dogodila u trenutku kada su se putnici iskrcavali s broda, ali nitko od putnika nije stradao.
Brod "Monarch of the Seas" star je 14 godina, i redovito plovi uz meksičku i pacifičku obalu, a stacioniran je u putničkoj luci Los Angelesa. Registriran je na Bahamima, a maksimalno može povesti 2.744 putnika i 856 članova posade.
MVPEI jutros oko 9 sati nije imalo saznanja o ovoj nesreći, a glasnogovornica ministarstva Ivana Crnić rekla je za Index kako će MVPEI kod hrvatskog veleposlanstva u Washingtonu diplomatskim putem provjeriti informaciju.