HDZ-ova većina za jednokratnu upotrebu
Foto: Index, 123rf
HDZ je uspio. Skrpao je 76 zastupnika voljnih glasati da se izabere novi predsjednik sabora i da se stvori privid normalnosti funkcioniranja političkog sustava. No, i loša mljekara uspije proizvesti jogurt. I taj se jogurt jako brzo pokvari, osim ako ga ne strpate u zamrzivač pa mu tako produljite rok trajanja. Upravo to je napravio HDZ. Zamrznuo je svoje probleme do početka lipnja jer su i sami svjesni da sa samo 76 zastupnika nikako ne mogu računati na uspješno vladanje zemljom.
Problem su viroze, ljubavnice, roditeljski sastanci...
Nije to pitanje stabilnosti nego viroza, roditeljskih sastanaka, svađa s ljubavnicama, odgođenih letova, isključenih telefona... Ne može se na dugi rok vladati s tako tankom većinom. Prije ili kasnije će netko zeznuti, a opozicija će rušiti kvorum. Jednostavno ih je premalo. Jamstva koja su dali Željku Glasnoviću ne vrijede ni koliko rakija što ju je u saborskom kafiću popio ministar branitelja Tomo Medved nazdravljajući dogovor sa sumanutim generalom. Taj komadić papira nema nikakvu uporabnu vrijednost i Glasnović će to uskoro shvatiti, a tada će nekome drugome prijetiti nabijanjem tko zna čega u stražnjicu. Bruna Esih se nakratko povukla jer su je birači zasuli uvredama zbog podrške Mariću, a tko zna što će napraviti na sljedećoj sjednici. Tomislav Saucha? Tko zna što će usamljena zelena točkica napraviti na sljedećoj sjednici i hoće li uopće biti na slobodi.
Ni u komotnijoj situaciji nisu funkcionirali
Prošle godine, kada su imali puno komotniju većinu s Mostom, puna tri tjedna nisu uspijevali donijeti niti jednu odluku jer u sabornici nije sjedilo dovoljno zastupnika. Položajem je to platio njihov tadašnji šef kluba, Ivan Šuker. Danas su imali dovoljno zastupnika i za kvorum i za izglasavanje. Kvorum im je, između ostalih, podebljao HNS. Narodnjaci su glasali protiv Jandrokovića, ali su bili u sabornici. Za svaki slučaj. S njima u sabornici Jandroković je mogao biti izabran i s manje glasova. Ivan Vrdoljak lažima naziva Mostove optužbe o već dogovorenoj koaliciji HDZ-a i HNS-a, koja bi trebala stupiti na snagu nakon lokalnih izbora. Činjenica je, međutim, da su Andreju Plenkoviću nužni i HNS-ovci i možda HSS-ovci ako želi imati komotnu većinu. Bez njih će svaki dan biti samo mrcvarenje. Ni jedni ni drugi to ne mogu priznati prije lokalnih izbora i upravo zato će Jandroković zastupnike ponovno pozvati u klupe tek u lipnju.
Jedni bez drugih ne postoje
“Ovo nije ni zamišljeno da dugo traje. Dvadesetak dana, možda mjesec”, rekao mi je na saborskom hodniku jedan od onih koji je podigao ruku za Gordana Jandrokovića i tako HDZ-u omogućio predah i vrijeme za buduće dogovore. Do dogovora ne mora doći i tada ćemo ići na nove izbore, ali dotad će ova sramotna šarada već biti pomalo zaboravljena i HDZ pred birače neće ići kao gubitnik. Na izbore će se ići po njihovim pravilima i njihovom odlukom. Dobili su samo to – predah od mjesec dana u kojem moraju smisliti što i kako dalje. Sklope li zaista koaliciju s HNS-om i HSS-om, moraju biti sigurni da će ona potrajati i da će biti iznimno uspješna. Bez veličanstvenih uspjeha HNS neće moći na bilo kojim sljedećim izborima svojim biračima objasniti zašto je kolaborirao sa zakletim neprijateljem.
I u tome je osnovni problem hrvatske politike. Stranke nemaju vlastitog sadržaja, već im je jedini razlog postojanja održavanje neprijateljstva prema konkurentima. Jedni bez drugih ne mogu, nestali bi. Jednako tako ne mogu ni jedni s drugima jer bi opet nestali, što i ne bi bilo tako loše. A ako to bude posljedica ove koalicije s ograničenim rokom trajanja, onda možda i nismo tako loše prošli.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala