Francuska protiv restrikcija energetskim tvrtkama
FRANCUSKA se protivi planu Europske komisije za odvajanjem proizvodnje i distribucije energije, koji je dio novog europskog energetskog plana. Naime, u istom onom izvješću koje je predložilo smanjivanje ovisnosti o fosilnim gorivima i smanjivanje emisije štetnih plinova, pao je i prijedlog razdvajanja monopola pojedinih tvrtki na proizvodnju i distribuciju energije. Glavni zagovornik ovog plana trenutno je Engleska.
Taj prijedlog nije baš najbolje primljen među svim zemljama članicama, posebno među Njemačkom i Francuskom, na čiji je nagovor predložen i alternativni, manje ambiciozan plan. Po tom planu bi tvrtke i dalje posjedovale plinovode i naftovode kojima se distribuira energija, ali bi samo vođenje tih vodova pripalo drugim tvrtkama.
Francuska danas prevodi protivnike razdvajanja proizvodnje i distribucije energije, i tvrdi da bi takav plan mogao Europu učiniti još više ovisnom o Rusiji.
Konačna odluka o planu trebala bi pasti na summitu u ožujku ove godine, na kojem će ministri industrija zemalja članica EU odlučivati o pitanjima. Njemačka se boji da, zbog pretjeranih neslaganja, konačan dogovor o razdvajanju proizvodnje i distribucije energije neće biti moguć.
J.D.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati