Europske burze prate pad Wall Streeta
NA EUROPSKIM su burzama jutros cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu te azijskim burzama, što je posljedica naznaka slabosti američkog gospodarstva zbog trgovinskog sukoba između SAD-a i Kine.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9:30 u minusu 0,3 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks pao više od 1 posto, na 7284 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,85 posto, na 12.158 bodova, a pariški CAC 0,80 posto, na 5549 bodova.
Europske su burze pod pritiskom zbog jučerašnjeg pada cijena dionica na Wall Streetu za više od 1 posto, što je njihov najveći dnevni gubitak u više od mjesec dana.
Posljedica je to strahovanja ulagača od usporavanja rasta američkog gospodarstva, nakon što je objavljeno da je tvornička aktivnost u rujnu pala oštrije nego što se očekivalo, na najnižu razinu u više od 10 godina.
ISM indeks tvorničke aktivnosti skliznuo je, naime, na 47,8 bodova, dok u analitičari očekivali 50,1 bod. Kretanje tog indeksa ispod 50 bodova ukazuje na pad aktivnosti.
"To su loše brojke i uklapaju se u ostale pokazatelje u svijetu koji sugeriraju na proizvodnu recesiju", kaže Jim Bianco, direktor u tvrtki Bianco Research.
Već dulje vrijeme proizvodna aktivnost slabi u svim najvećim svjetskim gospodarstvima, od Kine i eurozone do Japana, što analitičari pripisuju poremećajima zbog dugotrajnog sukoba između SAD-a i Kine.
Trgovinski pregovori između Washingtona i Pekinga trebali bi se nastaviti 10. i 11. listopada u Washingtonu.
Najviše je jutros pao londonski FTSE indeks, što je posljedica političke nesigurnosti uoči Brexita.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9:30 bio u minusu 0,6 posto, skliznuvši na najnižu razinu u mjesec dana.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 0,5 posto, na 21.778 bodova.