EU sindikati napali "drskog" Verheugena
Glavni tajnik CESI-ja Helmut Mullers smatra da bi se potpredsjednik Europske komisije (EK) Verheugen trebao ispričati zbog nedavno upućene kritike na račun birokrata EU-a.
"Govorim u ime brojnih dužnosnika EU-a koji su članovi CESI-ja kada kažem da odlučno odbacujem Verheugenove primjedbe", izjavio je Mullers. "One su za ukus nezavisnih sindikata drske i potpuno pretjerane. Očekujemo pojašnjenje i javnu ispriku Verheugena".
Prošlog je tjedna Verheugen njemačkom listu Sueddeutsche Zeitung kazao da visoki dužnosnici EU-a imaju preveliku moć u Komisiji.
"U posljednjih 10 godina činovnici su postali toliko moćni da je najvažnija politička dužnost EU povjerenika postala da kontroliraju taj aparat", istaknuo je Verheugen.
Potpredsjednik je naglasio kako povjerenici moraju "izuzetno paziti da se važne odluke donose na tjednim sastancima a da ih ne donose dužnosnici među sobom", dodajući kako su njegova nastojanja da smanji birokraciju u okviru EU zakonodavstava blokirali tvrdoglavi birokrati.
"Neki od njih misle da će povjerenik ponovno otići za pet godina pa ga se samo privremeno mora trpjeti, no ja nigdje ne idem", napomenuo je za taj list Verheugen.
Članovi sindikata drže da povjerenik mora osobnu preuzeti odgovornost za sve neuspjehe izvršnog tijela EU-a.
"Ukoliko Verheugen ima dojam da neki dužnosnici EU-a ne iskazuju dovoljno poštovanja povjerenicima, čini mi se da to ukazuje na manjkavo vodstvo", poručuju iz CESI-ja.
"Osim toga, želimo istaknuti da propisi kojima se regulira rad dužnosnika Komisije predviđaju dovoljno mjera za sankcioniranje njihovih pogrešaka".