Eksplozije i požari u New Orleansu
EKSPLOZIJE i požari izbili su u petak u New Orleansu (na jugu SAD-a) koji je pogodio uragan Katrina, najvjerojatnije u kemijskoj tvornici, ali dim nije otrovan, izvijestile su američke televizije.
Prema tv-postajama ABC i MSNBC, dim koji je nastao tijekom eksplozije nije toksičan. Kako prenosi ABC, policija je prvo bila izjavila da je dim možda otrovan. Eksplozije su se dogodile, također prema toj postaji, južno od povijesne Francuske četvrti, blizu obale Mississippija.
CNN pak javlja da vlasti pokušavaju na to područje poslati stručne ekipe za opasne tvari.
Od uragana, koji je u ponedjeljak poharao New Orleans i područje sjeverno od njega, te u poplavama koje su nakon njega posve devastirale taj dio Louisiane smrtno je stradalo, kako se pretpostavlja, više tisuća ljudi u državama Louisiana i Mississippi koje su najteže pogođene, a materijalna šteta je golema.
Početne procjene osiguravajućih zavoda kretale su se oko 26 milijardi dolara, zatim su uslijed katastrofalnih razmjera poplava porasle na više od 35 milijardi, ali su se razmjeri katastrofe povećali tako da se trenutno ne može procijeniti ukupni razmjer šteta.
Američki kongres u petak se pripremio na hitno izglasavanje 10,5 milijardi dolara pomoći, Pentagon je obećao poslati pojačanje od još 1.400 pripadnika Nacionalne garde kako bi spriječili pljačkanje, a predsjednik Bush je najavio posjet poharanim područjima.
Europske zemlje obećale pomoći SAD-u
Njemački kancelar Gerhard Schroeder u petak je podržao zahtjev Sjedinjenih Država za otvaranjem međunarodnih naftnih rezervi kako bi se pomoglo riješiti pitanje smanjenje ponude nafte nakon uragana Katrina.
"Mi ćemo taj zahtjev podržati pri Međunarodnoj agenciji za energiju", rekao je Schroeder na konferenciji za tisak.
Schroeder je najavio da će dopustiti da se dio njemačkih strateških naftnih pričuva pusti na tržište kako bi se nadoknadio prestanak crpljenja nafte u Meksičkom zaljevu.
I druge europske vlade najavile su da će otvaranjem svojih naftnih pričuva pomoći SAD-u da prebrodi energetsku krizu koju koju je prouzročio uragan Katrina.
Pored Njemačke, otvaranje naftnih pričuva u okviru operacije kojom koordinira Međunarodna agencija za energiju (IAE) najavile su Španjolska i Belgija. Španjolski dužnosnik agenciji Reuters je izjavio da je IEA kontaktirala španjolsku vladu i najavila da službeni zahtjev za isporukom nafte biti upućen u petak.
"Mi čekamo zahtjev IAE-a i mislim da ćemo odgovoriti potvrdno", rekao je glasnogovornik španjolskog ministarstva industrije.
Španjolska je objavila da želi "uravnotežen prijedlog" koji bi uključivao sve članica IEA-e, 26 industrijaliziranih država svijeta.
Govoreći na sastanku ministara vanjskih poslova članica EU-a u Walesu, visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Javier Solana rekao je da će "SAD-u biti dano sve što zatraži".
Britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw, čija zemlja trenutno predsjeda EU, rekao je kako su zemlje članice EU pripravne pružiti svaku vrstu pomoći, uključujući i otvaranje svojih naftnih rezervi.
Schroeder je izjavio i da Njemačka ima "povijesnu obvezu" pomoći SAD-u u vrijeme krize ne samo radi pomoći koju je od SAD-a primila nakon Drugog svjetskog rata već i radi razmjera štete.
"Sve što možemo mobilizirati bit će mobilizirano", rekao je Schroeder.
Njemački kancelar je rekao da još nije poznato kakvu točno pomoć SAD treba i naglasio da će Njemačka pokriti cijenu svake pomoći koju će poslati Americi.
Odgovarajući članovima svoje vlade i oporbe koji su raspravljali o tome treba li za katastrofu koju je izazvao uragan Katrina okrivljavati globalno zatopljenje Schroeder je rekao da "sada nije vrijeme za razgovor o uzrocima takve katastrofe nego je vrijeme da se pomogne".
Vlasti trpe kritike
U gradu u kojem su poginule možda i tisuće osoba, a tisuće stanovnika su još zarobljeni na krovovima, koji polagano tone u anarhiju, bez dovoljno hrane, vode ili medicinske skrbi i u strahu od naoružanih pljačkaša, odgovor na katastrofu se vidi kao zbrkan, neučinkovit i spor.
Liberalni list New York Times je objavio da se predsjednik George W. Bush vratio s odmora i pojavio u Bijeloj kući dan kasnije nego je trebao i zatim povodom te katastrofe održao "jedan od najgorih govora u svom životu".
Žestoke kritike dolaze i od pripadnika desnice, inače Bushovih političkih saveznika. Konzervativni komentator Charles Krauthammer je rekao da će predsjednik Bush pretrpjeti veliku štetu zbog fotografije na kojoj se vidi kako se u utorak zabavljao gitarom jednog pjevača dok su razmjeri katastrofe postajali sve jasniji.
Pod pritiskom javnosti, posebice demokrata, zbog navodnog sporog odgovora saveznih vlasti Bush će u petak posjetiti New Orleans.
Nakon katastrofe postavlja se i pitanje zašto se ništa nije poduzelo na vrijeme da se ojačaju nasipi koji štite New Orleans od poplava, iako se znalo da ne mogu izdržati udar jačeg uragana.
Stručnjaci su već dugo predviđali da će se taj grad, koji se uglavnom nalazi ispod razine mora, suočiti s velikim razaranjem u slučaju snažnog uragana, ali savezne vlasti nikad nisu dale dovoljno novca da se ojača mreža prepreka od zemlje, čelika i betona koje je poplava na kraju probila.