Danas prosvjed studenata: Stop korupciji u Studentskom centru!
STUDENTI ogorčeni zbog nepravedne podjele soba u zagrebačkim studentskim domovima danas izlaze na ulice. Prvotno su zbog razjedinjenosti studenata danas trebala biti čak dva prosvjeda u isto vrijeme. Studenti okupljeni oko grupe na Facebooku u 12 sati održat će prosvjed ispred Ministarstva, znanosti i sporta jer za ovaj problem ali i za cjelokupno stanje sa studentima odgovornim smatraju ministra Dragana Primorca.
Prosvjed je trebao održati i Studentski zbor ispred Studentskog centra, no oni su jutros objavili odluku da odustaju od prosvjeda. U priopćenju kažu da odustaju od prosvjeda ispred SC-a jer su dobili njegovo očitovanje u kojem se najavljuje sniženje bodovnog praga i izražava žaljenje zbog nastale situacije oko objave rezultata natječaja. Studentski zbor naglašava svoju podršku studentima okupljenim na Facebooku te poziva i ostale studente da im se pridruže prosvjedu ispred Ministarstva znanosti na Trgu hrvatskih velikana. Nadaju se da će u narednom razdoblju doći i do konkretnih pregovora s predstavnicima nadležnih institucija radi izmjene postojećih kriterija za raspodjelu studentskih domova.
Studenti okupljeni na Facebooku naglašavaju da su oni potpuno nezavisni te kako su se okupili da ukažu na goruće probleme i nepravilnosti oko dobivanja studentskih domova. Upozoravaju da je studentski standard nizak, velika većina prava uskraćena, a daju im se lažna obećanja te zato sve studente pozivaju na prosvjed u 12 sati na Trgu hrvatskih velikana radi dizanja studentskog standarda i obrane studentskog prava.
Index je prvi pisao o ogorčenju studenata nakon objave rezultata natječaja za Studentske domove, a najviše ih je iznenadilo nenajavljeno dizanje bodovnog praga za čak 200 bodova, te što natječaj nije nimalo socijalan. Iznenađeni su bili jer je dom dobilo oko 2600 studenata dok je ostalo prazno oko 4600 soba. Ova prazna mjesta se ostavljaju za studente brucoše i studente koji će sada upisati drugu godinu fakulteta, ali se studenti pitaju je li to uistinu pravedno da se za dvije godine ostavlja duplo više mjesta nego za 3.i 4. godinu i dvije apsolventske godine.
"SC nas ovakvom dodjelom domova tjera na korupciju"
U studentskom domu "Ivan Meštrović" popularno zvanom "Moša" situacija je takva da je od svih studenata s kata ili njih 60, sobu za iduću godinu dobilo samo njih dvoje. Studenti kažu da se nikada nije dogodilo ništa ni približno takvo, a situacija je približno ista i u ostalim domovima.
Studenti kažu da Studentski centar, koji određuje bodovni prag i dodjeljuje sobe, povećanje bodovnog praga ne može pravdati Bolonjom jer ona ne funkcionira, a ionako ne vrijedi za studente, treće i viših godina.
"Ovakvom dodjelom soba u studentskim domovima, samo nas tjeraju da posegnemo za vezama. A i svi u Studentskom centru znaju što se i kako događa i znaju da će si ljudi srediti sobu. Samo je tragično što nas oni sami tjeraju na korupciju. No, ne mogu si ni svi priuštiti "sređivanje" sobe, jer nemaju novaca. Sada će oni iz siromašnih obitelji morati prekinuti školovanje. Da smo uistinu zemlja znanja, kao što govori naša vlast, ne bi nikad dozvolili ovakvu situaciju", rekla nam je tada Martina s Pravnog fakulteta.
D.M.
Foto: Index