Castro: Najgore je iza mene
VIŠE od mjesec dana nakon što je zbog ozbiljno narušenog zdravlja Fidel Castro bio primoran uzde vlasti predati svome bratu, kubanskom ministru obrane i potpredsjedniku, Raulu, 80-godišnji kubanski predsjednik po prvi puta se obratio javnosti poručujući da je "najgore iz njega".
Unatoč značajnom gubitku tjelesne mase (izgubio je oko 18 kilograma), kubanski predsjednik poručuje kako je najkritičniji moment njegove zdravstvene krize sada iz njega, te kako se nalazi na putu prema oporavku.
Castrovo obraćanje javnosti objavljeno je na državnoj televiziji na kojoj je čitanje izjave praćeno fotografijama Castra koji čita novine. Na fotografijama se jasno vidi da je Castro znatno smršavio što upućuje na ozbiljnost njegovih posljednjih zdravstvenih problema.
Castro je kazao kako ga u idućih nekoliko dana očekuju susreti sa stranim dužnosnicima, što se odnosi na predstojeći summit nesvrstanih koji se slijedećeg tjedna održava u Havani.
Kubanski lider vlast je 31. srpnja privremeno predao bratu, a čini se da nakon više od mjesec dana provedenih u bolnici Castro sprema ponovno preuzeti kontrolu u svoje ruke. Pitanje je samo hoće li i koliko dugo Castro izdržati na mjestu prvog čovjeka Kube.
Ozbiljnost njegovih zdravstvenih problema nagovješćuje odlazak jednog od posljednjih svjetskih komunističkih diktatora s vlasti, što brojni kubanski emigranti već godinama iščekuju nadajući se skorom povratku u domovinu u kojoj žele živjeti bez ograničenja koja kubanski režim provodi još od revolucije iz druge polovice 50-ih godina prošlog stoljeća.
I.K.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati