"Babić nije odavao dojam samoubojice"
OSIM službene potvrde da je Milan Babić nađen mrtav u nedjelju oko 18:30 sati u pritvorskoj jedinici Ujedinjenih naroda u Sheveningenu, predstavnici Haškog suda zaduženi za odnose s javnošću nisu novinarima otkrili detalje o njegovom samoubojstvu.
Nizozemske su vlasti potvrdile da je uzrok smrti samoubojstvo o čemu je obavještena i Babićeva obitelj.
Babić je kao i ostali pritvorenici bio pod stalnim nadzorom. Oko 18:30 sati našao ga je stražar u pritvorskoj jedinici, a potom je na lice mjesta došao zatvorski liječnik koji je konstatirao smrt čovjeka koji je priznao krivnju za zločine nad nesrpskim stanovništvom u Hrvatskoj.
Novinaru srpskog radija B92 rečeno je da u ćeliji u kojoj je Babić bio smiješten nije postojao nikakav video nadzor te da Babić nije odavao dojam čovjeka koji će izvršiti samoubojstvo.
Iako su nizozemske vlasti utvrdile da je riječ o samoubojstvu, sud je naredio internu istraga o smrti Babića koju će voditi australski sudac Kevin Parker. Radi se, naime, o uobičajnoj proceduri u sličnim slučajevima.
Slična istraga provedena je nakon samoubojstva Slavka Dokmanovića, optuženog za zločin na Ovčari, koji je izvršio samoubojstvo 1998. godine. Ovo je drugi slučaj samoubojstva u 119 pritvorenika Haškog tribunala od njegova osnutka.
Haški sud nikada nije otkrio u kojoj zemlji Babić služi kaznu, a u haškom se pritvoru nalazio zbog svjedočenja na suđenju Milanu Martiću, bivšem vođi tzv. Republike Srpske Krajine. Babić je trebao odgovoriti na unakrsna pitanja Martićeve obrane.
B92 prenosi izjavu predsjednika Nacionalnog savjeta za suradnju s Haškim sudom, Rasima Ljajića, da će Babićevo samoubojstvo povećati nepovjerenje građana prema Tribunalu za koji mnogi tvrde da je često usmjeren protiv Srba.
M.S.