Amerika napala Iran. Iran Trumpu: Požalit ćeš
AMERIČKA vojska danas je, unatoč dogovorenom prekidu vatre, izvela novi udar na ciljeve u Iranu, kao odgovor na napad na teretni brod u Hormuškom tjesnacu za koji Washington krivi Iran, javljaju novinske agencije.
Američka vojska, kako je objavilo njezino bliskoistočno zapovjedništvo, napala je iranska skladišta dronova i raketa. "Neopravdana agresija iranskih snaga na trgovačke brodove jasno je kršenje primirja", objavila je američka vojska na platformi X.
Prema izjavi jednog dužnosnika za New York Times, napade su izveli američki borbeni zrakoplovi F-35 i F-16. Ciljane su četiri lokacije u Iranu: položaji duž obale i na otoku Kešm.
Britanska pomorska agencija UKMTO primila je jučer obavijest da je brod koji je plovio blizu obale Omana pogođen nepoznatom raketom. Napad je prouzročio štetu, ali nije bilo žrtava. Američki predsjednik Donald Trump ranije danas napad na brod opisao je kao "glupo kršenje primirja".
Sjedinjene Američke Države izvele su snažan napad na iranska skladišta projektila i dronova te radarske položaje na obali, priopćilo je američko Središnje zapovjedništvo (CENTCOM). Navodi se da je napad odgovor na iranski udar dronom na tanker u Zaljevu. Istovremeno, iranska državna televizija IRIB izvijestila je o eksploziji koja se čula u blizini luke Sirik na jugu zemlje.
Do novih napetosti dolazi samo desetak dana nakon što su Iran i SAD 17. lipnja u Švicarskoj potpisali Memorandum o razumijevanju. Tim je dokumentom Teheran pristao dopustiti nastavak prometa Hormuškim tjesnacem, ali pod uvjetom da se odvija pod njegovom koordinacijom. Američki protuudar i iranski napad na tanker prvi su ozbiljni incidenti od potpisivanja sporazuma. U četvrtak je teretni brod Ever Lovely pogođen projektilom dok je prolazio Hormuškim tjesnacem, nedaleko od obale Omana.
Američki predsjednik Donald Trump oštro je reagirao. Na pitanje hoće li biti posljedica zbog napada na brod Ever Lovely, kratko je poručio: "Saznat ćete". Iranski napad dronom nazvao je "nerazumnim kršenjem" Memoranduma o razumijevanju između dviju država.
Iranski državni mediji povukli su navodnu izjavu Revolucionarne garde (IRGC) o američkom napadu, koja je ranije bila objavljena. Iz Teherana još uvijek nema službenog očitovanja.
Dopisnik Al Jazeere iz Teherana, Resul Serdar, javlja kako se ni Revolucionarna garda ni drugi iranski dužnosnici još uvijek nisu službeno oglasili. U međuvremenu je i prvotna objava o navodnoj izjavi IRGC-a uklonjena.
Otok Kešm odnosno Qeshm najveći je iranski otok u Perzijskom zaljevu i nalazi se na krajnje osjetljivoj poziciji, uz Hormuški tjesnac, između Irana i Omana. To je područje važno jer kroz Hormuški tjesnac prolazi ogroman dio svjetskog pomorskog prometa energenata, a uz njega se nalaze iranski otoci Kešm, Hormuz, Hengam i Larak te važna luka Bandar Abbas.
Zbog položaja Kešm ima trostruku važnost: vojnu, prometno-energetsku i gospodarsku. Za Iran je to uporište na ulazu u jedan od najvažnijih pomorskih prolaza na svijetu, ali i slobodna trgovinska zona te turističko i prirodno područje poznato po UNESCO-vom geoparku. U krizama oko Hormuškog tjesnaca svaki incident u blizini Kešma odmah dobiva šire značenje jer se ne tiče samo Irana, nego i sigurnosti plovidbe, izvoza nafte i stabilnosti cijena energenata.
Potpredsjednik SAD-a JD Vance uputio je upozorenje Teheranu.
"Iran je potpisao sporazum o prekidu vatre, a mi smo ga poštovali. Ako imaju primjedbi na provedbu Memoranduma o razumijevanju (MOU), mogu se javiti. Ali na nasilje će se uzvratiti nasiljem", poručio je Vance.
Val novih američkih napada na iranske raketne i bespilotne ciljeve, pokrenut kao odgovor na jučerašnji napad dronom na teretni brod u Hormuškom tjesnacu, završen je nakon otprilike 90 minuta, pišu CNN i New York Times.
Prema izjavi jednog dužnosnika za New York Times, napade su izveli američki borbeni zrakoplovi F-35 i F-16. Ciljane su četiri lokacije u Iranu: položaji duž obale i na otoku Kešm.
Pristaše Hezbolaha večeras su izašle na ulice Bejruta kako bi prosvjedovale protiv okvirnog sporazuma između Libanona i Izraela, dogovorenog uz posredovanje SAD-a. Prosvjednici taj sporazum nazivaju "sporazumom o predaji" te traže da se Izrael bezuvjetno povuče iz južnog Libanona.
Prosvjednici su blokirali cestu Salim Salam i prilaze bejrutskoj zračnoj luci. Okupljeni su mahali zastavama Hezbolaha i Irana, palili vatre te se na motociklima okupljali u južnom predgrađu Dahieh.
Raspoređene su libanonske snage sigurnosti, koje su na nekim područjima upotrijebile suzavac kako bi rastjerale prosvjednike.
Izrael i Libanon potpisali su u Washingtonu uz posredovanje SAD-a okvirni sporazum nakon višednevnih razgovora o okončanju borbi između Izraela i militanata Hezbolaha koje podržava Iran.
Libanonska veleposlanica Nada Moawad i njezin izraelski kolega Yechiel Leiter potpisali su trilateralni dokument sa SAD-om u State Departmentu u Washingtonu.
"Zadovoljni smo da možemo objaviti okvirni sporazum" između Libanona i Izraela, "uz posredništvo i potporu SAD-a", rekao je američki državni tajnik Marco Rubio uoči potpisivanja, dodajući da sporazum predstavlja "okvir za trajni mir i sigurnost".
Dužnosnici nisu pružili detalje okvirnog sporazuma.
"Trilateralni okvir koji smo danas potpisali prvi je korak na putu prema obnovi libanonskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, osiguranju trajnog i konačnog prekida neprijateljstava, omogućavanju našem narodu da se vrati u svoju zemlju i omogućavanju svim Libanoncima da žive u miru, sigurnosti i prosperitetu“, rekla je Moawad.
Razgovori u Washingtonu uključivali su rasprave o prijedlogu da izraelske snage predaju dio teritorija koji su okupirale u južnom Libanonu libanonskoj vojsci.
Iranske vlasti nisu objavile mnogo detalja o najnovijem američkom napadu. Takvi udari, usmjereni i na područje Sirika na jugu zemlje, događali su se i ranije.
Usprkos tome, iranski dužnosnici su tijekom dana u više navrata ponovili da je Iran odlučan držati Hormuški tjesnac zatvorenim za sve brodove koji ne budu djelovali u koordinaciji s iranskim vlastima.
Američka vojska objavila je da je napala Iran kao odgovor na napad na teretni brod u Hormuškom tjesnacu.
Britanska agencija za pomorske trgovinske operacije (UKMTO) izvijestila je jučer o napadu na brod koji se dogodio 7.5 nautičkih milja od obale Omana. Prema izvješću, plovilo je pogođeno neidentificiranim projektilom u desni bok, pri čemu je oštećen zapovjedni most. U napadu nije bilo ozlijeđenih niti je zabilježeno onečišćenje.
Do incidenta je došlo samo nekoliko sati nakon što je Iran upozorio da bi se plovila koja prolaze regijom bez njegova odobrenja mogla suočiti s "posljedicama".
Predsjednik Odbora za nacionalnu sigurnost iranskog parlamenta Ebrahim Azizi osudio je američke napade, nazvavši ih "bezobzirnim kršenjem primirja". Azizi je poručio da je Trump "pokazao kako nije predan načelima pregovora ili primirja".
"Ovo bezobzirno kršenje primirja će, kao i uvijek, dovesti do povlačenja. Požalit će", izjavio je Azizi. U objavi na društvenoj mreži X dodao je: "Svaljivanje krivnje više ne prolazi."
Uoči američkih napada na iranske ciljeve pokrenutih u petak, zamjenik iranskog ministra vanjskih poslova upozorio je da je siguran prolaz brodova Hormuškim tjesnacem zajamčen jedino ako plovila koordiniraju svoj prolazak s iranskim vlastima. Američka odmazda uslijedila je nakon iranskog napada dronom na teretni brod u istom tjesnacu.
U objavi na društvenoj mreži X, koju je prenijela iranska novinska agencija Mehr News, diplomat Gharibabadi napisao je: "Siguran prolaz Hormuškim tjesnacem pod nejasnim aranžmanima, paralelnim rutama ili na temelju odluka donesenih mimo Irana kao obalne države nije zajamčen." Dodao je kako se "svaki valjani okvir mora temeljiti na koordinaciji s Iranom i odredbama članka 5. Islamabadskog memoranduma o razumijevanju", inače će "posljedica biti obustava određene paralelne rute".
Članak 5. Islamabadskog memoranduma o razumijevanju između SAD-a i Irana, na koji se Gharibabadi poziva, glasi: "Nakon potpisivanja ovog Memoranduma o razumijevanju, Islamska Republika Iran uložit će sve napore da osigura siguran prolaz komercijalnih plovila, bez naknade u trajanju od 60 dana, iz Perzijskog zaljeva u Omansko more i obratno.
Promet komercijalnih plovila započet će odmah, a s obzirom na potrebu da Islamska Republika Iran ukloni tehničke i vojne prepreke te provede razminiranje, bit će u potpunosti uspostavljen u roku od 30 dana.
Islamska Republika Iran vodit će dijalog sa Sultanatom Omanom kako bi definirala buduću upravu i pomorske usluge u Hormuškom tjesnacu, u razgovorima s drugim obalnim državama Perzijskog zaljeva i u skladu s primjenjivim međunarodnim pravom te suverenim pravima obalnih država Hormuškog tjesnaca."
Iranska Revolucionarna garda zaprijetila je Sjedinjenim Državama nakon, kako tvrde, uspješno odbijenog američkog napada na otok Sirik. U priopćenju se navodi da su pomorske i zračne snage Korpusa čuvara islamske revolucije (IRGC) "uspješno neutralizirale" američku akciju, prenosi iranska agencija ISNA.
Garda je poručila da američki napad neće ostati bez odgovora. "Ističemo da ova agresija neće proći bez odgovora, a naš će odgovor biti brz i odlučan, u vrijeme i na mjestu koje sami odaberemo", stoji u izjavi. Upozorili su i da će "svaka nova nepromišljenost naići na žestok odgovor".
Iranski mediji izvijestili su o eksploziji u pristaništu u gradu Siriku, smještenom na obali južnog Irana u blizini Hormuškog tjesnaca. Ta vijest dolazi nakon što je Pentagon objavio da je izveo napade na Iran kao odmazdu za iranski napad dronom na trgovački brod koji plovi pod singapurskom zastavom u dijelu tjesnaca pokraj Omana, piše Guardian.
Pozivajući se na vojni izvor, iranski mediji također su javili da su ranije tijekom petka u Hormuškom tjesnacu ispaljeni hici upozorenja prema "plovilima koja krše pravila".
Američke vojne snage izvele su 26. lipnja zračne udare na ciljeve u Iranu kao odgovor na napad na trgovački brod u Hormuškom tjesnacu koji se dogodio dan ranije. Iz Središnjeg zapovjedništva SAD-a (CENTCOM) poručili su da je riječ o snažnoj reakciji na iransku agresiju.
Ciljevi američkog napada
Američki zrakoplovi gađali su skladišta projektila i bespilotnih letjelica te obalne radarske postaje iranskih snaga. Udari su uslijedili nakon što je Iran 25. lipnja napao teretni brod M/V Ever Lovely dronom kamikazom. Brod, koji plovi pod singapurskom zastavom, pogođen je pri izlasku iz Hormuškog tjesnaca, uz obalu Omana.
Kršenje primirja i ugrožavanje plovidbe
Američka strana smatra da ničim izazvana agresija iranskih snaga protiv komercijalnog broda predstavlja jasno kršenje primirja. Upozorava se i kako opasno ponašanje Irana potkopava slobodu plovidbe u trenutku dok se trgovina pojačano odvija kroz taj vitalni međunarodni koridor.
Nastavak američke prisutnosti
Snage CENTCOM-a nastavljaju koordinirati siguran prolaz i pružati potporu trgovačkim plovilima koja prolaze tjesnacem. Američka vojska ujedno je poručila da ostaje prisutna i na oprezu kako bi osigurala da se svi aspekti sporazuma s Iranom poštuju i u potpunosti provode.
Iran demantira postojanje izravne telefonske linije sa SAD-om i optužbe o napadu dronovima u Hormuškom tjesnacu, koje je iznio Donald Trump. Napetosti rastu, a 115 brodova je evakuirano.
>> Opširnije
Sumnjivi napad dronom na teretni brod u Hormuškom tjesnacu zaustavio je UN-ovu evakuaciju pomoraca. Američki predsjednik Donald Trump optužio je Iran za kršenje primirja i zaprijetio posljedicama.
>> Opširnije