Tomislav Zaninović: Bit ću novi splitski gradonačelnik
Foto: Index
TOMISLAV ZANINOVIĆ, predsjednik gradskog kotara Bačvice i brat olimpijki Ane i Lucije Zaninović, želi postati novi gradonačelnik Splita.
Tridesettrogodišnji Zaninović diplomirani je pravnik. Zaposlen je u splitskoj Županiji kao viši stručni suradnik za strana ulaganja i iza sebe ima već sjajnu političku pobjedu. Prije dvije godine na kotarskim izborima na svojim Bačvicama pomeo je konkurenciju. Pobjeda je bila toliko uvjerljiva da SDP, HDZ i Kerum nisu uspjeli zajedno skupiti glasova koliko Zaninović i njegova nezavisna lista. Na krilima uspjeha u svom kotaru, Zaninović se odlučio na dosad najozbiljniji politički angažman, ni manje, ni više, nego - Banovinu. Uvjeren je u uspjeh.
"Upravo u nedostatku ozbiljne alternative aktualnoj gradskoj vlasti, koja nije ispunila nije od svojih obećanja lako danih uoči izbora, odlučio sam se kandidirati za gradonačelnika grada u kojem sam rođen, kojeg volim i bez kojeg ne mogu zamisliti svoj život", otkriva Zaninović za Index.
Kvalitetna alternativa
Kerumov mandat ocjenjuje lošim i neuspješnim, no nema baš ni riječi hvale za njegove političke oponente.
"HDZ i SDP uopće nisu opozicija, niti su nudili kvalitetnu alternativu politici aktualne gradske vlasti. Imali su prilike i prije Keruma napraviti nešto za Split pa vidimo da ništa konkretno iza sebe nisu ostavili, osim velikih novčanih dubioza koje u ovom trenutku opterećuju gradsku blagajnu. Spaladium Arena posljednji je primjer ambicija neusklađenih s mogućnostima. Riječ je o velikoj financijskoj obavezi za objekt krajnje dvojbene komercijalne isplativosti. Taj terete ostavljamo u nasljeđe generacijama koje tek dolaze. To definitivno nije put kojim ovaj Grad treba ići", kaže Zaninović.
Krajnje je, stoga, vrijeme, drži Zaninović, da se prilika da novim, mladim, stručnim kadrovima neopterećenim stranačkom stegom.
"Vrijeme je za novu generaciju političara. Držim da je nakon 22 godine hrvatske suverenosti došlo do zasićenja na političkoj sceni. Meni je bitan Split i prosperitet njegovih građana. Nažalost, u ove posljednje tri godine gledali smo gradonačelnika koji skrbi o svom, a ne javnom interesu, a što je najgore tako je bilo i prije njega. Splićanima je takvih stvari dosta, svi dobro znaju da su i Kerum i Lista Velog mista projekti najvećih stranaka SDP-a i HDZ-a. Upravo zato u Gradu Splitu opozicija posljednjih osam godina zapravo nije ni postojala. Nažalost, građani su ti koji ispaštaju i trpe posljedice takve politike. Split stagnira", kaže Zaninović.
Pobjednički mentalitet
Prošao je kroz HDZ i HSP, vidio da to nije stvar za njega.
"I sam sam bio dio stranačke politike. Na najbolji način sam uvidio da se napredovati može samo na temelju poslušnosti, a ne kvalitete, kreacije ili stručnosti. Upravo zato sam odlučio pokazati da mogu sam sa svojim imenom i prezimenom, bez velike stranke iza svojih leđa, napraviti rezultat. Cijela Hrvatska zna za veliko srce sestara Zaninović. Kao što se one hrabro i neustrašivo bore na borilištu, obećavam da ću se na isti način, beskompromisno i bez ikakvih utjecaja sa strane, boriti za interese Grada Splita i njegovih građana", odlučan je Zaninović.
U rezultat na izborima, do kojih je ostalo još 10 mjeseci, nimalo ne dvoji.
"Mi Zaninovići imamo pobjednički mentalitet i zato sam uvjeren u pobjedu. Splitu je potreban gradonačelnik koji će svojom pozitivnom energijom pokrenuti grad i vratiti duh Splita koji je nestao", zaključio je.