Tadić ili Nikolić, Hrvatskoj je sasvim svejedno
Foto: AFP
"SRBIJA nikad ne propusti priliku da propusti priliku". Riječi su to kojima hrvatski diplomatski izvori opisuju prije svega vanjsku, ali i gospodarsku politiku Srbije u predvečerje izbora na lokalnoj, parlamentarnoj i predsjedničkoj razini.
Demokratska stranka Borisa Tadića ove se izbore trudi predstaviti kao raskrsnicu na kojoj jedan put vodi Srbiju prema europskoj budućnosti, a drugi natrag u mrak devedesetih. No, mišljenje je Indexovih izvora iz diplomatskih krugova da za odnose u regiji niti jedan ishod izbora ne može biti pozitivan.
Tadić je samo umiveni "Toma Grobar"
Politika Borisa Tadića i Tomislava Nikolića prema Hrvatskoj, kao i prema Bosni i Hercegovini, u svojoj osnovi je identična. Demokratska stranka je, baš poput Nikolićeve Srpske napredne stranke, prožeta snažnom nacionalističkom crtom. No, Tadić je, u usporedbi s "Tomom Grobarom", tek umiveno lice tog nacionalizma.
Odražava se to iz njegovog odnosa prema perjanicama DS-a poput Vuka Jeremića ili Dragana Đilasa, čije ispade Tadić šutke podnosi. Moglo bi se reći i odobrava. Jer mu oni osiguravaju dio glasova desno nastrojenih birača.
Podjela vlasti možda i ne bi bila tako loša
Nategnuti politički odnosi u regiji nikako se ne mogu popraviti ako sva vlast opet padne u Tadićeve ruke. Stoga bi, smatraju Indexovi izbori, možda čak bilo dobro da se dosadašnju "alfu i omegu" srpske politike dijelom razvlasti, odnosno da Nikolić nakon drugog kruga zasjedne u predsjedničku fotelju, a Tadiću pripadne mjesto premijera.
Na taj bi način srpska vlada i parlament napokon dobili ulogu koja im u parlamentarnoj demokraciji pripada, za razliku od dosadašnje situacije, gdje su se sve važnije odluke zapravo donosile u uredu predsjednika.
Najbolja stvar koja bi se za normalizaciju odnosa u regiji mogla desiti, smatraju Indexovi izvori, bila bi da u vladu uđe Čedo Jovanović, po mogućnosti kao ministar vanjskih poslova. Međutim, takav rasplet je gotovo nemoguć, s obzirom da je Ivica Dačić, čiji bi SPS nakon izbora trebao postati glavni koalicijski partner Tadićevih demokrata, jasno kazao da s Jovanovićevim LDP-om ne želi imati posla.
Prljava kampanja bez suštine
Na ulicama Beograda u danima uoči izbora rezignacija građana politikom bila je sasvim evidentna. Dobar dio ljudi s kojima smo razgovarali u beogradskim kafićima, restoranima i taksijima na izbore uopće neće izaći, ili će se odlučiti za "bijeli listić", odnosno križanje svih ponuđenih opcija.
Predviđa se da će na izbore izaći oko 60 posto birača, od čega će najmanje pet posto u glasačku kutiju ubaciti "bijeli listić". Dodatnih 33 posto i dalje je neodlučno, te će zapravo tek na biračkim mjestima odlučiti kome ide njihov glas. Ispada, dakle, da tek oko 60 posto birača koji izlaze na izbore ima jasnu viziju za koga glasati. A i to je, vrlo često, tek biranje one opcije koja, po njihovom mišljenju, predstavlja manje zlo.
Rezultat je to prljave kampanje u kojoj gotovo da i nije bilo govora o suštinskim problemima srpskih građana. Veći dio kampanje političari su posvetili podmetanju nogu suparničkom timu. Rastuće nezaposlenosti, niskih plaća, rastućih cijena i ostalih gospodarskih poteškoća gotovo da se nisu ni dotakli.