Prvomajska parada demagogije i kiča
Foto: Srđan Vrančić, Željko Hajdinjak, Bruno Konjević, Ronald Goršić, Tea Cimaš/Cropix
NA PRVOJ Kukuriku prvomajskoj paradi svi su rutinski odradili svoje role.
Premijer Zoran Milanović pobjegao je na partijsku feštu gdje je u kontroliranom okružju glumio socijalno osjetljivog, a opet reformski nastrojenog premijera. Prvo je čestitao Prvi maj "svima onima koji ne rade i koji ne mogu ići na posao jer ga nemaju, koji ostaju doma, koji su tužni, koji su nesigurni, koji se osjećaju čak i beskorisno, da bi zatim poručio kako je njegov zadatak "sačuvati naš način života, naše navike, naš standard, a usto i napredovati".
Nije se moglo očekivati ništa osim pljeska.
Osjećajnost za popularnost
Predsjednik Ivo Josipović glumio je osjećajnost. "Provođenje nužnih, često bolnih reformi, ne znači pristajanje na bešćutnost", kazao je na maksimirskom derneku. "Upravo vrijeme krize je vrijeme kada država mora pokazati svoj socijalni karakter, kada oni koji jesu uspješni na nemilosrdnom tržištu moraju pružiti ruku onima koji to nisu".
Ne može se očekivati ništa osim skoka popularnosti.
Žuti kartoni
Sindikati su u Zagrebu glumili odlučnost. Dijelili su žute kartone kao da su leci za Konzum.
"Sramite se svoje čestitke koju ste radnicima poslali za 1. svibanj, sramite se zbog neispunjenih obećanja", grmio je Krešimir Sever, a Ozren Matijašević nazivao Radimira Čačića "bahatim i bezobraznim".
Onda su složno obišli Vladu i Sabor, gdje su podijelili žute kartone svakome koga su zatekli, uglavnom čistačicama i portirima.
Pa otišli dalje, u nove (ne)radne pobjede.
Parada oporbe
A gdje je parada, tu je i Jadranka Kosor. Ona je ovom prilikom glumila svašta: šeficu oporbe, veliku patriotkinju, uvrijeđenu frajlu... Prozvala je Milanovića zato što je partijsku feštu pretpostavio obljetnici akcije Bljesak i sindikalnim žutim kartonima.
I zvučala kao da nikoga nije briga što govori.
Radimir Čačić, prvi običan čovjek
A tu je, naravno, bio i Radimir Čačić. U ulozi običnog čovjeka. Prvi potpredsjednik Vlade dijelio je porcije graha u Trakošćanu, s pozicije odakle se pruža dobar pogled na Coningov novi hotel u kojem radnici ne primaju plaću.
To ga, međutim, nije spriječilo da sindikatima nabije na nos činjenicu kako je on na svoju feštu privukao više ljudi dijeleći grah, nego oni dijeleći žute kartone. Uz podsvjesnu poruku: "Narod je sit parola i gladan graha".
Naročito besplatnog.
Bandićeve fontane smijeha
A gdje je demagogija, tu je Milan Bandić. "Hrvatska još nije na dnu, ali ove godine definitivno dodiruje dno", rekao je na proslavi u Maksimiru. "Nitko nam ništa neće pokloniti, teret socijalne krize morat ćemo što ravnomjernije raspodijeliti i početi iz početka".
Onaj koji je poklanjao bez pokrića, sada odlučno poručuje da nam nitko neće ništa pokloniti. Onaj koji se razbacivao novcem dok ga je bilo, poziva na solidarnost sad kad novca više nema.
To ga nije omelo u zamisli da podiže fontane i popločava Cvjetni trg. Za 30 milijuna kuna.
Bolja budućnost na dnu kazana
I ostali akteri Prvomajske parada uredno su odradili što se od njih očekivalo. Ministar prometa najavio je povećanje cestarine, ministar rada objasnio da su "poskupljenja temelj za našu budućnost" (svijetlu ili mračnu?), dok su ubogi građani navalili na kazane s grahom kao da su im zadnji u životu.
I možda nisu daleko od istine.
Verbalni prdac
U zemlji na rubu propasti parada je jedino čemu se možemo nadati. Parada demagogije i kiča. Uz poneki verbalni vjetar.
Ali ne od graha.
Ostale komentare autora pročitajte ovdje