"Za Dinamo palac gore ili dolje?"
U MAKSIMIRSKOJ 128 ne mogu se načuditi lavini medijskih napisa kojima se tobože nastoji destabilizirati Sveti klub u predvečerje uzvrata s Ajaxom, jer bi "kroničari trebali biti uz klub i u dobru i u zlu, i dok još uvijek ima ulja u svijeći biti vjetar pokretač optimizma uoči važnih ogleda."
Dio je to iz teksta objavljenog na službenim stranicama Dinama, koje su nakon novog ispada Zdravka Mamića i uspostavljanja šutnje za medije, ostale jedinim izvorom informacija uoči ogleda sezone. U nepotpisanom šlageru autor govori o novinarima kao servisu politike, potresima u Splitu koji su u odnosu na događanja u Dinamu poput ljetovanja na Tenerifima, nabraja sve pluseve modre uprave i poziva javnost da sama procijeni tko je u pravu, a tako će otići kući praznih džepova.
Ni riječi, naravno, o verbalnom spolnom općenju Zdravka Mamića s članovima naše uže i šire obitelji ili o predsjedniku Mirku Barišiću koji "izvršnog" u tome podržava, ni riječi o lažnim obećanjima da neće biti prodaje Dinamovih igrača, koja je i sam Mamić kasnije okarakterizirao kao dio tržišne taktike. Ni riječi o Tomi Šokoti, koji je zbog proširene rečenice zaradio suspenziju, ni riječi o mladom Josipu Tadiću, koji nije suspendiran, ali kao da jest...
No, kao što i sam autor prigodnog priopćenja kaže, ostavljamo vas da procijenite sami; za Dinamo palac gore ili dolje?
"Biti navijač Dinama možda je i teže nego biti druker najljućeg mu protivnika na domaćim terenima.. Dok se protivnici bore kako doći do pobjede,a kamo li do trofeja, želeći tako pridobiti naklonost puka, zaljubljenike Dinama u najvećem broju slučajeva "gaze", kažimo tako, nametnuti trivijalni razlozi za uzbunu. Često se i čista mira počnu potencirati raznorazni problemi..urote..spominjala se i puno puta loša karma Maksimira... Sve to u stanju je nametnuti danas jedan...najbanalniji medij! Novinar kao servis politike, posebno u vrijeme demokracije često je zlorabljen..možda i ne svojom željom. No, da bi se dobila takozvana priča..ako treba i preko svih svjetonazora! Uvod možda i buni, no govorimo o Dinamu...o njegovim recentnim nastupima...o njegovom navitalnijem dijelu - navijačima, koji su iz dana u dan doslovno bombardirani negativnostima iz nekih novinarskih pera koji grade klub! Bez obzira na veličanstven opus „plavih" u zadnje vrijeme...bez obzira što je klub solventan kao nikada u posljednjih 20-tak godina...bez obzira što se po prvi puta javno zna razvojni plan i program "modrih bluza"...i što se čini sve da klub iz Maksimirske vrati onaj prepoznatljivi purgerski štih otvorena i topla srca za sve...ipak to nabrojeno nije dovoljno... Jedan poraz...jedna loša predstava povod je za urušavanje svih razina kluba... Odjednom, opet ništa nevalja... Kroničari koji bi trebali biti uz klub i u dobru i u zlu, koji bi dok još uvijek ima ulja u svijeći trebali biti vjetar pokretač optimizma uoči važnih ogleda kluba gdje nada u Europu nije umrla.,.Ne! Ništa nevalja...Čak se korijeni rezultatskih problema izvlače još iz druge prošlosezonske utakmice Kupa u Koprivnici...Svašta! Sve treba učiniti za novine prodati...ili biti gledan! Novinarska etika? Moral tekstopisca? Ma tko mari za to! Potresi u Splitu su za zagrebačku nogometnu priču poput ljetovanja na Tenerifima...Zašto? Jer sve počinje od prvog lica množine gospodo! Mi! A kod nas je uglavnom..ONI! Jer ne treba mir u Maksimirskoj...intrige, prevare, podmetanja i urušavanja...to je modus vivendi pojedinih naših kolega...ili njihovih nalogodavaca!
Zašto se na stup srama pribijaju trener, igrači i momčad koja je u protekle dvije sezone od 5 mogućih osvojila 4 domaća trofeja? Ako su napadi na klub usmjereni zbog europskih neuspjeha, koji toliko bole modri puk, spomenimo kako je netom obilježena proslava uspjeha generacije 67., u drugi plan potisnula činjenicu kako Zambata, Lamza i dečki nikada nisu pokorili domaću konkurenciju, dok su Europu na ponos i slavu osvojili prije 40 godina. U šezdesetima su čak 5 puta bili drugi u prvenstvu - prilično frustrirajuće. Niti to neće biti dovoljno «stručnjacima za nogomet» koji će lakonski ustvrditi - kakva je to liga s tamo nekim Međimurjem, Cibalijom. To prvenstvo bi osvojio bilo tko! Možda naš najveći rival - koji je već dvije sezone bez trofeja. No, nećemo se zamarati činjenicama koje nitko tko bi trebao "neće čuti", mi ćemo Vam, poštovani slušatelji ponuditi argumente - neoborive brojke i statistiku - tko želi čuti - shvatit će našu namjeru. Od naše najveće sramote u proljeće 2005. kada smo igrali Ligu za ostanak i pritom se i javno priznali svoje pogrješke - ne skrivajući se iza floskula o ozljedama, kartonima, prenatrpanom rasporedu itd; Dinamo je osvojio 2 prvenstva, Kup i Superkup, uz 5 europskih pobjeda u pretkolima Lige prvaka - Ekranas i Domžale 2 puta i Hazar u Maksimiru. Time smo povećali i europski koeficijent nacionalnog saveza koji je nepovratno srozan u nekim prošlim vremenima ne Dinamovom krivicom protiv strašnih albanskih, ciparskih ili irskih protivnika ... ali rekli smo, nećemo o drugima. U ljeto 2005. nakon Lige za ostanak, Dinamo je preuzeo Josip Kuže. Osvojen je naslov prvaka s velikih 11 bodova prednosti ispred, te godine, najopasnijeg konkurenta - Rijeke. U 32 utakmice ostvarene su 24 pobjede uz 4 remija i 4 poraza te impresivnu razliku pogodaka +57. U uvodnoj utakmici nove sezone osvojen je i Superkup nakon uvjerljive pobjede 4:1 nad osvajačem kupa - Rijekom. U Europi, nakon eliminacije Ekranasa, naišli su "plavi" na nepremostive prepreke - europskog doprvaka - Arsenal i francuski Auxerre!
Što reći o londonskom sastavu? Ekipa za proći bez problema? Za one koji teže šport prihvaćaju i razumiju-Da! Za sve ostale klub sa super bogatom tradicijom...s budžetom desetak puta većim od Dinama. Samo ove sezone za kupnju igrača namijenjeno je najmanje 50 milijuna eura! Sastav pun inozemnih zvijezda i to većinom reprezentativaca! Neopravdano nametnuti optimizam, pomalo je ubio sastav protiv Auxerrea, kojeg se moglo pobijediti, ali niz pogreški, koje su i poznate, dovele su do poraza od francuza koji su se pokazali kao "dark hors" plave škvadre...Vrlo brzo uprava Dinama shvatila je da je na klupi potrebna svježa krv...Umjseto Kužea trener je postao profesor Branko Ivanković. Uslijedio je niz od 20 pobjeda, niska koja će dugo ostati neoborena u klupskim kronikama. U 33 kola, čak 30 pobjeda, 2 neodlučena rezultata i samo jedan, šibenski poraz. Razlika pogodaka, još uvjerljivija nego 2006. - plus 62! A razlika na ljestvici – 20 bodova prednosti ispred Hajduka. Nismo zaboravili niti osvojeni Kup - bez poraza, čak su dečki i splitskih 2:0 u polufinalu dostigli i odigrali 2:2. Početkom novoga prvenstva, niz pobjeda je nastavljen s 8 pobjeda.U Europi je odrađen posao,što je najvažnije sve do bundesligaša Verdera! Usprkos odlasku reprezentativnog dvojca Eduardo-Ćorluka, njihove pozicije saniralo se dovođenjem što sadašnjih, što budućih reprezentativaca... U Modro jato sletjeli su Balaban, te zagrebaši Mandžukić i Vrdoljak koji će tek, vjerujte, postati pravi oslonci i zvijezde kluba! Dakle, momčad nije pretjerano oslabljena. Čast Eduardu, no sve bi drugačije bilo da je "fortuna" igrala za Dinamo u Bremenu i Maksimiru! Tada je krenuo medijski linč...protiv članova uprave,trenera i igrača... U atmosferi nepovjerenja, skepse u stvarne vrijednosti, mlada dinamova ekipa, kojoj je prosjek godina tek 22, pala je pod utjecaj nametnute napetosti... Varteks je iskoristio prvi loš dan Dinama u prvenstcu. Taj poraz otvorio je "dušebrižnicima" manevar za opći napad na Maksimirsku... Gubilo se i prije..porazi su bili sastavni dio života i jučer... No,u predvečerje uzvratne utakmice s Ajaxom, umjesto riječi podrške...pokušaja podizanja kuraže sa svih razina kojima je stalo do uspjeha kluba,čini se sve za destrukciju...Uništenje sna i prije nego li je završio..Etika? Moral? Opet mi o njemu...Isključiti aparate pacijentu dok još uvijek diše?...Hrvatska navada..Dobro je Krleža jedom rekao..o nečijem junaštvu i Hrvatskoj kulturi..i jalu dodali bi smo..Šteta! Možda ipak netko "gore" to sve vidi.. I što reći na kraju, poštovani gledatelji. Mi smo Vam ponudili brojke i argumente...možda malo patriotizma, a nažalost nekih puno optimizma. Neka, nema veze..sve u službi Dinama i rezultata,a Vi odlučite - je li palac za navedeno razdoblje Dinamovih sezona - gore ili dolje?
Foto: I.L.