Vratila se Blanka!
NAKON trijumfalnog osvajanja zlatne medalje na Svjetskom atletskom prvenstvu u japanskoj Osaki Blanka Vlašić vratila se u Hrvatsku gdje joj je priređen već tradicionalni šampionski doček.
Blanka je, u pratnji trenera Bojana Marinovića i oca Joška, najprije sletjela na zagrebački aerodrom Pleso prije nego je produžila u svoj rodni Split.
U Zagrebu je nova svjetska prvakinja u skoku u vis izuzetno toplo dočekana, ali kako je danas ipak državni Dan žalosti nikakvih grandioznih ceremonija nije bilo. Blanku su došli pozdraviti i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, predsjednik HAS-a Lucijan Sušanj, glavni tajnik HOO-a Josip Čop i pomoćnik resornog ministarstva Željko Klarić, a nakon što je održana minuta šutnje prigodno joj je uručeno i cvijeće, a slavilo se i uz tortu i šampanjac.
Neumorna Blanka nakon toga rado je porazgovarala i s hordom novinara željnih dojmova s Prvenstva pri čemu je istaknula kako je i dalje izuzetno uzbuđena zbog ovog uspjeha te dodala kako joj je vrlo drago što je prije povratka u Split sletjela u Zagreb gdje je jako lijepo dočekana.
Nakon što se pozdravila sa svima koji su je dočekali u Zagrebu Blanka Vlašić je produžila za Split. Službeni doček koji je trebao biti organiziran u njenom rodnom gradu otkazan je zbog Dana žalosti, ali na aerodrom je novu svjetsku prvakinju ipak došlo pozdraviti više od pedeset ljudi.
Odbor za doček predvodio je gradonačelnik Splita Ivan Kuret, a uz njega su Blanku dočekali i član Gradskog poglavarstva i čelnik ASK-a Ivan Veštić, član HOO-a Ivo Goran Munivrana, te nogometni trener NK Omladinac Franko Bogdan, zajedno sa svojom nogometnom ekipom kojoj pripada i Blankin najmlađi brat Nikola i naravno članovi obitelji u društvu Blankinog dečka Antonija.
"Nisam htjela veliki doček, želim se odmoriti"
Iako iscrpljena višesatnim putovanjem, Blanka se, razgaljena izuzetno dobrom atmosferom, rado pozdravila sa svima prisutnima i prihvatila cvijeće koje joj je i u Splitu prigodno uručeno.
"Lijepo je, još uvijek traje i mislim da će trajati još dugo. Odlično se osjećam. Nisam htjela da sutra bude veliki doček jer u petak imam novo natjecanje i ako Split želi još mojih uspjeha sigurno će shvatiti da se želim što prije vratiti kući i odmoriti. Uostalom, takva je sad situacija s Danom žalosti da se doista ne želim posebno isticati", skromno je izjavila Blanka odmah nakon ulaska na terminal, a potom je na licu mjesta održana i kratka konferencija za novinare koja je otvorena kratkim govorom splitskog gradonačelnika.
"Ja neću puno pričati jer danas ipak želimo obilježiti uspjeh cijelog stručnog stožera i naše Blanke. Da bi se postigao jedan ovakav rezultat puno se toga mora poklopiti. Dugogodišnji naporni rad, ali i stabilnost obitelji i klubu u kojem se radi. Ja mogu samo čestitati svima koji su omogućili da se dogodi ovaj dan i da se Blanka upiše u zlatnu knjigu splitskog sporta. Uspjehe ne valja uspoređivati, ali ovo je sigurno nešto posebno, nešto što će se dugo vremena pamtiti. Pred njom su još veliki trenutci i ostaje mi samo da čestitam i zaželim joj uspjehe na istom nivou. Blanka hvala", rekao je Ivan Kuret nakon kojeg se novinarima obratio Blankin otac Joško.
"Zahvaljujem što ste došli u ovakvom broju. Iza nas je jedno teško razdoblje, već smo 12 dana tamo. Svaki sat i svaki dan tamo doista je bio težak, ali mi smo pokušali organizirati svoj život na način da ne trošimo previše emocije na ono što nas čeka, ali to je izbijalo na svakom našem koraku. Bili smo tamo samo zbog jedne stvari; uzeti zlato. Bilo je potrebno puno sreće da se to i ostvari iako je Blanka imala kontinuitet kroz cijelu sezonu, ali to je jedno novo, posebno natjecanje. Uvijek postoje neke bizarne stvari koje vas mogu spriječiti, njih sam se najviše plašio. Prošli smo dosta stresa, dosta emocija i hvala svima. Blanka je dio ove sredine, dio svih nas i za taj uspjeh smo zaista svi skupa zaslužni i moramo biti ponosni na ovo što se desilo. Zadnjih sedam godina ona je u svom godištu najbolja na svijetu, a još je mlada, ima tek 23 godine, ali ovo je kruna svega. Bilo je kroz godine teških trenutaka, ne samo sportskih nego i životnih. Neki su nas podržavali, neki su sumnjali u nas, ali hvala i njima jer ponekad vas neka kritika može potaknuti na razmišljanje kako bi vidjeli možete li nešto bolje napraviti. Ja vam obećavam da ćemo i sutra pokušati biti još bolji, neka traje ova priča i sljedećih deset godina", emotivan je bio Joško Martinović.
"Medalju ću držati na nekom vidljivom mjestu"
A onda je riječ dobila i zvijezda večeri. "Za mene dan još nije završio, nisam ovo ni prespavala. Čekam samo da dođem doma i da se probudim u svom krevetu kao svjetska prvakinja. Znam samo da mi je lijepo i da je ovo uspjeh koji će me pratiti cijeli život. Jako sam ga emotivno doživjela jer je prvi, ne trudim se shvatiti što znači nego čekam da me udari po glavi jer znam da će uvijek biti tu", kaže Blanka.
Blanka je odmah pokazala da je prava profesionalka jer su joj misli već usmjerene prema idućem natjecanju koje se za nekoliko dana održava u Zurichu.
"Bitno je odmoriti se naspavati, napravit ću par treninga koji neće biti posebno jaki. Lako ulazim u formu pa ne treba sad ništa eksperimentirati. Ovih par dana uzimam odmor od svega. Prvo natjecanje nakon velikog natjecanja je uvijek velika zamka, posebno kad se postigne uspjeh. U Zurich želim doći i skakati kao da ništa nije bilo. Do kraja sezone ima još važnih natjecanja jer želim sve završiti kako je planirano. Za sve ostalo ima vremena na pretek", trezveno je zaključila Blanka i dodala kako još ne zna gdje će staviti medalju, ali sigurno će biti na "nekom vidljivom mjestu".
P.V.
Foto: Martina Popovčić; Veljko Grbeša