Van Gaal se otvorio u velikom intervjuu za Bild: Ribery postaje problem!
Tekst: D.R./Totalsport
Foto: Bild.de
NOVI TRENER minhenskog Bayerna Louis van Gaal dao je veliki intervju za Nedjeljni Bild. Highlight razgovora bio je transfer Francka Riberyja, a Van Gaal je otvoreno priznao da je problem što on želi otići.
> Hrvatski štih Van Gaalovog Bayerna
Francuskoga 26-godišnjeg veznjaka/napadača u svoje redove privolio je madridski Real. Iako Ribery niti dosad nije skrivao da želi otići, makar to nije rekao jasno i glasno sam, već je poruke slao preko menadžera, u bavarskom su ga klubu ignorirali, kao i Realovu bogatu ponudu.
Trener Van Gaal zato je rezolutno za Bild izjavio da mu se situacija oko Riberyja ne sviđa, te da je ovakvo stanje neodrživo.
- On želi otići. Razgovarao sam s njim i to mi je otvoreno rekao. Tema njegova odlaska mora prestati postojati. To nije dobro za njega, nije dobro za Bayern i, na kraju, nije dobro niti za mene. Stvar mora biti riješena po hitnom postupku i na nju se više ne smijemo vraćati, ostao on ili otišao - rekao je Van Gaal prikazavši koliko je stvar komplicirana:
- Puno je faktora u igri, novac je tek jedan od njih!
Nakon toga Van Gaal je govorio o situaciji u svlačionici svog novog kluba:
- Trenutačno na raspolaganju imam 27 igrača na treninzima. To je previše. U Ajaxu, Barceloni i Alkmaaru uvijek sam radio s 22 igrača, te jednim ili dvojicom juniora. Ne ode li nitko od igrača iz kluba, bit će mi otežano raditi.
Otvoreni 57-godišnjak otvoreno je progovorio o svom poslu:
- Stresa se u Bayernu ne bojim. Meni stres u nogometu nije stres. Trebam taj svakodnevni izazov. Posao trenera mene pomlađuje umjesto da me postaruje.
Na upit da je naširoko poznat po vlastitoj strogoći, te da je trener 'generalskoga', diktatorskog tipa, Van Gaal je samo odmahnuo rukom.
- Zvali su me generalom, samo što sam ja uvijek bio fleksibilan general. Ljudi misle da su generali teški, strogi i nepopustljivi tipovi. No ja sam vrlo fleksibilan čovjek. Moram biti, jer moram brinuti o stanju tijela i uma mojih nogometaša.
- Na početku rada postavim jasna pravila. Kad je to riješeno, igrači unutar njih mogu funkcionirati slobodno. Ne moram biti strog, barem mislim da ne moram. Strog sam, međutim, prema igračima u taktičkom smislu. Na terenu igrači moraju činiti ono što od njih zahtijevam. Zato što sam ja, a ne oni, odgovoran poslodavcu za ono što oni čine na travnjaku.
- Imam li katalog kazni? Ne, ali uručim igračima pravilnik o ponašanju u pisanoj formi. Svaki od njih mora ga proučiti, te potpisati da je sve razumio i da se sa svime slaže. Nakon toga, dakle, svaki igrač može slobodno funkcionirati unutar postavljenih granica.
- Mislim da su veliki ljudi kroz povijest osmislili jako dobra pravila po kojima se nove generacije moraju ravnati. Kad se momčad ne pridržava pravila, neće postići rezultat.
Novinare Bilda zanimalo je kako je u srijedu prošlo njegovo predstavljanje pred igračima u svlačionici, je li osobno prepoznao većinu nogometaša.
- Igrače koji su nezamjenljivi, naravno, poznajem. Opet, ne mogu ih znati sve. Kad sam ušao u igračku svlačionicu, krenuo sam od igrača do igrača, svakom pružio ruku i predstavio se. Neki od njih nisu mi odgovorili predstavljanjem. Valjda su mislili da ih poznajem. Svakom takvome bih se vratio i rekao mu nanovo: “Drago mi je, ja sam Louis van Gaal”! Tada bih napokon saznao njihovo ime. Možda sam staromodan, ali vjerujem da se svaki čovjek mora predstaviti imenom i prezimenom. To je stvar reda i odgoja.
Van Gaal također sve želi znati o privatnim životima svojih nogometaša, njihovim problemima, tjeskobama, osjećajima...
- Da, zainteresiran sam za svaki pojedini detalj. Želim znati je li moj igrač oženjen, ima li problema u kući. To je holistički pristup koji osobno uvijek zagovaram. Želim jednostavno znati sve o svojim igračima. Zato i organiziram jako puno individualnih sastanaka s njima.
Govorite li vi igračima o sebi?, bilo je pitanje novinara.
- Svakako. Svakom ću igraču reći o sebi. Primjerice, da imam 57 godina i da sam oženjen, da je moja prva žena umrla od raka i da imam dvije kćeri.
*Koliko je teško igračima koje trenira Louis van Gaal?
- Na početku je sigurno jako teško, jer za treninge mojim igračima nikad nisu bile dostatne samo noge. Moji treninzi gomila su detalja, pomicanja malo unaprijed i malo unatrag. To u nogometnoj utakmici često bude bitnije nego deset pretrčanih kilometara na svakome od treninga. Od igrača na treningu očekujem da uključe mozak. Jasno mi je da oni na to nisu naviknuti. Primijetio sam to pri prvim taktičkim vježbama. Utješio sam ih i obećao im da će unutar mjesec dana već puno toga pohvatati.