Skender ipak putuje u Tel Aviv
PODATAK iz naslova ujedno je i najvažnija vijest koju nam je jutros u Čatežu priopćio izbornik Slaven Bilić. Kako je njegova prva jedinica Stipe Pletikosa ponovo završio na pretragama zbog kroničnih želučanih tegoba, koje je osjećao još prije odlaska na SP, ali i na ne tako davno gostovanje u Moskvu, stožer je odlučio ne riskirati.
"Upravo sam telefonski obavijestio sportskog direktora Osijeka Alena Petrovića o situaciji. Ipak nam treba treći vratar, mada Plete govori da se dobro osjeća usprkos temperaturi koju je sinoć imao. No, put je dug i može se svašta dogoditi." - kazao nam je izbornik.
Situacija nije povoljna niti za Joeyja Šimunića, čiji je nastup zbog istegnuća ligamenata koljena također pod upitnikom. No, Bilić bi već na današnjem treningu trebao znati hoće li u vatru na stadionu Ramat Gan od prve minute gurnuti Marka Babića ili Anthonyja Šerića.
Probleme je sinoć prijavio i Igor Budan, ali radi se tek o grčevima što izborniku svakako umanjuje brigu. No, egzekutor Parme zbog velike magle nije iz Milana doputovao direktno za Zagreb, već je išao preko Budimpešte te će propustiti trening zakazan za 14.30 sati.
"Na Budana najozbiljnije računam. Iako ga ne poznam osobno, razgovarali smo telefonski nekoliko puta. Jurčević ga je gledao u Firenzi, on je stalno tu u našim kombinacijama. Njegov niz zaista je impresivan, nameće se na terenu i izvan njega. No, unutar momčadi postoji neka hijerarhija koja se poštuje. Stariji igrači su moje, odnosno naše blago i vjerujte da mlađi ne govore da su dobro primljeni iz obične kurtoazije. Budan se ne treba bojati, ovdje će biti sjajno primljen." - istaknuo je Bilić.
Jučerašnji trening zbog bolova u skočnom zglobu nije odradio ni Boško Balaban, pa se i njegova dijagnoza s nestrpljenjem iščekuje. Po strani i zdravstveni bilten, jer izbornik je pričao o Izraelu otvoreno kao nikada dosad.
"Činjenica da Benayoun želi igrati na svoju odgovornost, unatoč ozljedi, samo potvrđuje fanatizam u njihovim redovima. Svaka mu čast. Jučer sam doznao da je upitan, ali nisam od onih koji bi voljeli da on ne igra. Iako bi Izrael nedvojbeno bio slabiji, mi smo pripremljeni na to da opasnost dolazi od njega.
Argentinac Colautti igra jedinu isturenu špicu, dok Benayoun slobodno šeta. Fizički je dosta jak i brz. No, njihov napad ne svodi se na njih dvojicu, oni organizirano dolaze naprijed. Opasni su, ekipa po kvaliteti slična Rusima. Uostalom, između sebe su igrali neriješeno. No, mi smo se u Moskvi još tražili, u glavi nismo bili svjesni da smo jaki.
Sada su stvari drugačije, uigraniji smo, iza nas je 15 treninga. Izrael je u maloj prednosti jer su odradili sedam dana treninga, ali bez četvorice standardnih igrača. Falio im je jedan iz svake linije, stoga ni njima situacija nije bajna." - prokomentirao je izbornik, dodajući još jednom da jako želi što Petrić, Budan, Niko Kovač i Jerko Leko neće stići na jedini pravi trening do polaska za Tel Aviv.
"Tel Aviv je naša velik šansa, imamo mogućnost da se dovedemo u jako povoljnu situaciju. Ovu momčad smatram ozbiljnom, a takve rade rezultat u kontinuitetu." - napomenuo je.
U svom je stilu Bilić prokomentirao i laskavu titulu engleskog magazina World Soccer koji ga je prozvao najboljim mladih svjetskim trenerom.
"To da komentiram? Ma, tko zna što će izaći u sljedećem broju World Soccera... Meni su u glavi Katan i ovi, a ne World Soccer..." - zaključio je uz širok osmijeh.
D.R.
Foto. M.Č.